Fájdalomcsillapító

A nyaki fájdalom testi-lelki okai

2021.12.20 13:00
A nyaki fájdalom testi-lelki okai

Szinte mindenki tapasztalta már, hogy kínzó nyakfájással ébred, vagy amikor egy rossz mozdulattól éles fájdalom nyilall a nyakába. Nem komoly, de mégis megkeserítheti a mindennapokat. Léteznek olyan esetek is, amikor a nyaki fájdalmak mögött komolyabb okok húzódnak. Mutatjuk a nyaki fájdalom lehetséges okait és a tüneteket, amelyeket nem tanácsos elbagatellizálni.

Rossz testtartás, rándulás

Napjaink legfőbb tevékenységei – a mobilozás, a gép előtt görnyedés és a mozgáshiány olyan tevékenységek, amik mind a nyakunk ellen dolgoznak. Nincs könnyű dolga a nyaknak, hisz egész nap egy bowling golyó súlyát kell megtartania és aktívan navigálnia.

A nyakfájás oka leggyakrabban a nyak rossz pozícióban való tartása és a nyak izmainak túlerőltetése. De nemcsak a rossz testtartás vagy az ülőmunka lehet a ludas, mert elég lehet egy rossz párna, vagy egy hibásan végzett mozdulat edzés közben ahhoz, hogy a nyakunk bemerevedjen, vagy hirtelen megránduljon. Olykor egy rosszul megválasztott táska is állhat a rejtélyes nyaki fájdalom hátterében.

Mit tehetünk a merev, vagy megrándult nyakunkkal?

Merevség vagy rándulás esetén általában pár nap elég a gyógyulásra és a fájdalom magától is elmúlik. A fájdalmat is csillapíthatjuk gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítókkal. Felgyorsíthatjuk a gyógyulást izomlazító krémek vagy tapasz használatával és egy gyengéd masszázzsal is. A magnézium és a B-vitamin készítmények is izomlazító-, görcsoldó hatással bírnak, illetve segítik az idegbántalmak gyógyulását.

Krónikussá válhat a fájdalom az állandó rossz testtartás, vagy egy a gerincünknek ártó ismétlődő mozgás miatt.

Ha a fájdalom elhúzódik szükség lehet gyógytornász, vagy szakorvos tanácsára, segítségére is. Előfordulhat, hogy komolyabb problémáról, esetleg idegbecsípődésről van szó. A gyógytornász néhány egyszerű gyakorlat segítségével nyújtja, átmozgatja, erősíti a tartóizmokat.

Tippek a rossz testtartás miatti nyakfájdalom elkerülésére

  1. Próbáljunk ki egy új párnát. A párna ne legyen túl magas, de támassza meg a nyakat és a fejet.
  2. Próbáljunk alváspozíciót változtatni. A szakemberek szerint a hanyattfekvés a legmegfelelőbb pozíció a nyaknak.
  3. Figyeljünk rá, hogy a számítógép monitora szemmagasságban legyen. Semmiképp ne kelljen felfelé néznünk a monitorra, mert azzal erőltetjük a nyakunkat.
  4. A telefon nyomogatását próbáljuk röviden intézni vagy a telefont a lehető legmagasabbra, szemmagasságba helyezni, hogy ne kelljen folyamatosan lefelé tartani a fejünket, nyakunkat, és ha lehet telefonáláskor használjunk headset-et.
  5. Ne viseljünk féloldalasan túl nehéz súlyokat, táskát. Ha mégis cipekednünk kell viseljünk hátizsákot.
  6. Tartsunk szüneteket napközben és iktassunk be pár perces nyújtásokat.
  7. Próbáljuk meg időnként figyelmeztetni magunkat a helyes, egyenes testtartásra. A fej és a nyak ne dőljön a váll elé.

Izom- és ízületi fájdalomra készítmények

 

Mivel árthatunk a nyakunknak?

  • Teljes fejkörzések, hirtelen forgómozgások
  • Huzatos levegő
  • Kitartott fejjel végzett mellúszás
  • Hosszan felfelé nyújtott nyak - felfelé végzett tevékenységek
  • Lehajtott fejjel huzamosan végzett tevékenységek - varrás, kötögetés és egyéb kézimunka

Komolyabb fizikai oka is lehet az elviselhetetlen nyaki fájdalomnak

Komolyabb sportsérülések

Súlyos nyaksérülések közé tartoznak a nyaki gerincet érő traumák, amelyek gerincvelő-sérülést okozhatnak. Ütés, vagy magasból való leesés is okozhat ilyen sérülést.

Balesetek (például ostorcsapás-sérülés)

Az ostorcsapás-sérülésnél a fej hirtelen mozdulata miatt a nyaki lágyrészek megrándulnak és megnyúlnak. A gyógyulás hónapokig is eltarthat

Porckorongsérv

A porckorongok természetes kopása váltja ki a sérvet. Ahogy idősödünk a porckorongok vizet veszítenek és könnyen megsérülhetnek, majd a külső gyűrű elgyengülésével kialakul az előboltosulás és maga a sérv. A szakorvos gyógyszeres kezelést, gyógytornát és a legsúlyosabb esetekben sebészeti kezelést javasolhat.

Gerincszűkület

A gerinc elhasználódásából, túlterheléséből fakadóan a gerinccsatorna falait alkotó képletek deformációja, megvastagodása a csigolyák és a porckorongok által alkotott gerincoszlopon át húzódó gerinccsatorna beszűküléséhez vezetnek egy, vagy több ponton. A gerinccsatorna beszűkülése a csatornában húzódó idegelemek megszorulásához, működési zavarához vezethetnek. A folyamat általában lassan alakul ki és lassan halad előre a tünetek kialakulását tekintve is.

Csontritkulás miatti csigolyatörés, vagy a csigolya összeesése

Csontritkulás miatt kialakult csigolyaösszeroppanásra főleg akkor kell gondolni, ha a beteg idős, és egy kis erőbehatású trauma érte a gerincet, vagy a beteg nem is emlékszik arra, hogy trauma érte, mégis erős fájdalomra panaszkodik.

Ízületi gyulladás

Fertőzésből eredő fájdalom, súlyos esetben agyhártyagyulladás.
A lázat és a fejfájást nyaki merevség kíséri.

Fibromyalgia

Izom- és ízületi fájdalommal jelentkezik a nehezen diagnosztizálható idegrendszeri betegség.

Szívroham

A nyaki fájdalom sok egyéb más tünettel (hányinger, izzadás, mellkasi fájdalom, kézzsibbadás- és fájdalom, állkapocs fájdalom) együtt jelentkezhet.

Daganatok

Azonnal forduljon orvoshoz, ha a következőket észleli!

  • A tünetek 1 hétnél tovább fennállnak
  • Balesetet szenvedett és fáj a nyaka
  • Nyaki csomó észlelésekor
  • Lázat és fejfájást kísérő nyakfájás esetén
  • Hányinger, hányás melletti nyakfájás esetén
  • Végtagokba sugárzó nyaki fájdalom esetén
  • Nyaki bizsergés esetén
  • Vizelettartás- vagy bélműködés zavara esetén

A nyakfájás lelki okai

Bizony sokszor stresszalapú az elviselhetetlen nyaki fájdalom kialakulása. Bárminemű feszültség, szorongás és egyéb pszichológiai tényező összefüggésbe hozható a nyakfájás tünetével. Amikor a feszültség és a stressz fokozódik a nyaki izmokat észrevétlenül megfeszítjük, görcsösen tartjuk és ez idővel fájdalmat okoz. A nyaki fájdalom a vállra is átterjedhet, vagy erős fejfájás kísérheti.

Ha felismerjük a problémát, akkor a tünetek kezelése az első – nyújtással, enyhe vény nélkül kapható izomlazítókkal, masszázzsal, majd a stressz oldására kell törekednünk például beszélgetéssel, szünetek beiktatásával, mozgással és a probléma gyökerének megkeresésével.

Ha a tünetek mégis fennállnak egy hétnél tovább akkor forduljunk szakorvoshoz!