Sokaknak okoz problémát a túlzott mértékű gyomorsav jelenléte. Ez egy olyan gond, ami már kisebb mértékben is nagyon megkeserítheti a mindennapokat, mert olyan tünetekkel jár, amik hatással vannak az életminőségre. Szerencsére van rá megoldás, ugyanis ma már igen hatékony savlekötőket lehet kapni, amik segítenek a kellemetlen tünetek megszüntetésében. Ahhoz azonban, hogy a lehető legjobb hatást érjük el, az is fontos, hogy a megfelelő időben vegyük be a tablettát.
Kik szenvednek sok gyomorsavtól?
A túlzott mértékű gyomorsav problémája nagyon sok embert érint, minden harmadik ember szenved tőle kisebb-nagyobb rendszerességgel. A kellemetlenséget okozhatja betegség, de hozzájárulnak a helytelen táplálkozási szokások is.
A túl sok gyomorsav nem válogat: a fiatalok és az idősebbek életét egyaránt megkeseríti, sőt, még a gyerekekét vagy a csecsemőkét is.
A gyomorégés problémájának két fajtáját szoktuk elkülöníteni:
- az akut gyomorégést, ami csak időnként jelentkezik, és általában remekül összeköthető bizonyos típusú ételek fogyasztásával.
- a krónikus gyomorégést, ami szinte állandóan jelen van, és nem mindig vannak egyértelmű kiváltó okok a háttérben.
A sok gyomorsav tünetei
Azt gondolhatnánk, hogy a túl sok gyomorsav jelenlétére egyértelmű tünetek utalnak, de ez nem mindig van így. Előfordul, hogy az ember egyértelműen érzi a torkában, nyelőcsövében a sok savat, de az is lehet, hogy amit érez, az teljesen másra utal.
Jelentkezhet például gyomortájéki, szegycsont alatti fájdalom vagy mellkasi fájdalom – utóbbi miatt sokan ijednek meg és gondolnak szívproblémákra. Ha a sav túl magasra jut, akkor torokkaparás is jelentkezhet.
Nagyon jellemző, hogy fekvő helyzetben rosszabbak a panaszok – nem véletlen, hogy a refluxosok gyakran alszanak megemelt felsőtesttel.
Készítmények gyomorsav ellen
A gyomorsav csökkentése – hogyan küzdhetünk a gyomorégés ellen otthon?
A gyomorsav mértékének csökkentésére az első lépés, hogy megpróbáljuk az étkezésünket felülvizsgálni, és tudatosan olyan ételeket választani, amik nem járulnak hozzá a savtermeléshez. Ebben az a nehéz, hogy bár vannak olyan ételek, amik általánosan savasítanak, de van bizonyos szintű egyéni érzékenység is. Ez azt jelenti, hogy egyénileg kell kitapasztalni, hogy nálunk mi válik be, mi az, amitől nem érezzük rosszul magunkat, és ki kell zárnunk azokat az ételeket, amik túlzott savtermeléssel járnak.
A kellemetlen tünetek enyhítésére jó módszer még a már említett megemelt felsőtesttel alvás. Ez szimpla fizika: vízszintben könnyebben jut fel a sav, míg függőleges testhelyzetben dolgozik ellene a gravitáció.
És persze ott vannak alternatívaként a savlekötők is, amiket ezen a néven emlegetnek ugyan, de többféle gyógyszer létezik a savasság megszüntetésére, amiknek más és más lehet a hatásmechanizmusa. Itt azonban felhívnánk a figyelmet, hogy gyógyszert nem tanácsos orvosi javaslat nélkül szedni, főleg nem tartósan, rendszeresen!
Savlekötők – mikor vegyük be őket?
Nem árt tudni, hogy a gyomorsav elleni készítményeknél az is számít, hogy mikor vesszük be őket. Ez attól is függ, hogy milyen típusú készítményt alkalmazunk, hiszen, ahogy már említettük, más lehet a módszerük.
- Bevonatot képező szerek: a gyomorban és a nyelőcsőben képeznek egy bevonatot, hogy a sav ne tudja marni. Ezek hatékonyan tudják csökkenteni az irritációt, már amennyiben jókor vesszük be őket. Legfeljebb napi 2-4 alkalommal, főétkezések előtt fél órával célszerű őket alkalmazni.
- Savlekötők vagy másnéven antacidok: kémiai reakcióba lépnek a gyomorsavval és közömbösítik azt. Ezeket étkezések után egy órával kell alkalmazni, hogy az étkezések hatására létrejövő savat tudják közömbösíteni.
- Protonpumpagátló hatóanyagú gyógyszerek: a gyomorsav elválasztást blokkolják a nyálkahártya sejtjeiben. Ezeket napi egy alkalommal szokás bevenni, általában reggel.
Mindegyik gyógyszernek megvannak a maguk mellékhatásai is, ezért fontos, hogy mindenképpen csak orvossal egyeztetve használjuk őket!