Megfázás

A rekedtség okai - Mit tehetünk a rekedtség ellen?

2022.11.13 14:26
A rekedtség okai - Mit tehetünk a rekedtség ellen?

A rekedtség okai sokfélék lehetnek, a hangszálakat közvetlenül vagy közvetve érintő probléma, betegség, melyek egy része banális, hétköznapi fertőzés, de lehetnek komolyabb hátterűek is. Ha a rekedtségre gondolunk, sokszor a reszelős, érdes hang jut eszünkbe, pedig ide tartozik minden olyan jelenség, ami a hang megváltozásával jár együtt, akárcsak a mélyebb, akár a magasabb vagy gyengébb hangzás. Nézzük, mik lehetnek a rekedtség okai és mit tehetünk rekedtség ellen!

Rekedtség ellen mit tegyünk?

 

Ha diszfóniát, rekedtséget tapasztalunk, azonnal felmerül bennünk a kérdés, a rekedtség ellen mit tegyünk? Hiszen kellemetlen, hogy más a hangunk, vagy éppen alig hallják mások mit mondunk, és szeretnénk mielőbb szabadulni a problémától. Rekedtség ellen a kiváltó alapbetegséget kell kezelni! Ez lehet gyógyszeres kezelés, de például hangszálakon kialakuló csomók esetén műtét is szükségessé válhat. Amíg az alap probléma nem oldódik meg, nem várható a rekedtség elmúlása. Ha egy felsőlégúti betegség az okozója, azt kell kezelni, és gyógyítani először. Ugyanez a helyzet, ha például egy savas reflux áll a háttérben. A rekedtség mindaddig velünk lehet, míg a reflux nem lesz megfelelően kezelve.

 

A rekedtség okai

 

A rekedtség okai között leggyakrabban a hangszálakat érintő probléma áll. A hangképző szervek fiziológiája megváltozik, esetleg irritáció, gyulladás lép fel. Meglepő módon még pszichés tényezők is lehetnek a rekedtség okai, hiszen a hangképzés az idegrendszer bevonásával történik.

 

Gyógyhatású cukorkák

 

A rekedtség okai leggyakrabban:

  • hangszálak megerőltetése (éneklés, kiabálás)
  • légúti fertőzések, gyulladások
  • belélegzett anyagok általi irritáció
  • allergia
  • reflux
  • dohányzás
  • alkoholfogyasztás
  • hangszálakon kialakuló elváltozások
  • hosszantartó köhögés
  • pajzsmirigy betegségek
  • asztma

 

Természetesen sok más dolog is meghúzódhat a rekedtség okai között, ez csak néhány a listáról, számos más betegség, szervezetet érintő probléma állhat a háttérben.

 

A rekedtség kezelése

 

Ha a rekedtséget valamilyen foglalkozási ártalom általi hangszalag-erőltetés okozza (pl. előadóművész, éneklés, hangszalagok erőltetése), szakemberhez kell fordulni, mert beszéd- és hangterápia válhat szükségessé a rekedtség kezelése érdekében. Amikor a rekedtséget szervi elváltozás okozza, elsősorban azt kell kezelni. Tartós és erős rekedtség esetén kímélni kell a hangszalagokat és bőségesen folyadékot fogyasztani. Előfordul, hogy a szakorvos nyákoldó készítményeket javasol, de a különböző gyógyhatású cukorkák is segíthetik a rekedtség kezelését, nyugtatólag hatnak a torokra, némelyik, a benne lévő gyógynövényektől, kivonatoktól függően gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Elősegítik a nyáltermelést, így folyamatosan nedvesen tartják a nyálkahártyát.

 

A rekedtség kezelése gyerekeknél

 

A rekedtség gyerekeknél is ugyanúgy előfordulhat, kezelése pedig szintén a rekedtség okaitól függ. Ez lehet hangképzési zavar vagy ritkábban szervi elváltozás a hangszalagokon. A rekedtség gyerekeknél gyakran rossz szokás, helytelen hangképzés miatt alakul ki, ennek hatására a hangszalagok nem zárnak össze megfelelően. A rekedtség kezelése gyerekeknél jelentheti a beszéd és/vagy hangterápiát szakember bevonásával. Fül-orr-gégész vagy foniáter szakorvos kell hogy megállapítsa a probléma okát, és logopédus segíthet a hangképzés helyes technikájának elsajátításában.

 

Gyógyhatású cukorkák

Rekedtségre gyógyszer

 

A rekedtségre gyógyszer is szükségessé válhat, főként, ha valamilyen alapbetegség a rekedtség kiváltó oka. Ha a rekedtséget pajzsmirigybetegség okozza, gyógyszerrel kezelhető az alapbetegség. Persze sok más ok is lehet a rekedtség mögött, melyeket akár gyógyszeresen kezelni szükséges. A helyileg ható cukorkák, rekedtségre való sprayk, szirupok is segíthetnek a tünetek enyhítésében.

 

Rekedtségre spray

 

A rekedtséget gyakran légúti megbetegedés okozza, ilyenkor rekedtségre spray is rendelkezésünkre áll, hogy elősegítsük a gyógyulást. Ezek általában nyugtatják a toroknyálkahártyát, védik és fertőtlenítik azt, esetleg fájdalomcsillapító hatással is bírnak. Csökkentik a rekedtség érzetét, segítik a nyelést, nedvességet pótolnak a kiszáradt torokban. A rekedtségre ható sprayk praktikusan a torokba fújhatóak közvetlenül.

 

Rekedtségre szirup

 

Napjainkban szerencsére sokféle gyógyhatású, kellemes ízű szirup is létezik, melyek segíthetnek a rekedtség leküzdésében. A rekedtségre szirupot használni jó ötlet, hiszen ezek úgy vannak kifejlesztve, hogy a leghatásosabb gyógynövények kivonatait tartalmazzák. Ilyen például a torkot, garatot nyugatót lándzsás útifű, a kakukkfű vagy például az izlandi zuzmó. A rekedtségre is ható szirupok balzsamként vonják be az irritált torkot és garatot, védik a nyálkahártyát, nyugtatják azt.