A folyamatos stressz hatással van a szívre, az általános közérzetre, az egészségi állapotunkra. A feszültség, idegesség, a stressz tüneteit komolyan kell venni, hiszen negatívan befolyásolja az életminőséget, a hétköznapok megélését, ráadásul a szervezet egyensúlyának megborulása révén fokozódik egyes betegségek kockázata is. Sokféle stresszkezelési technika, sresszkezelési módszer megtanulható, kinek melyik szimpatikus, vagy mi válik be, melyekkel a stressz csökkenthető, javulhat az alvásminőség, a koncentrációs készség, az életminőség.
Mi a stressz?
Nézzük meg közelebbről, mi a stressz? A stressz a túlélés, alkalmazkodás nélkülözhetetlen tényezője. Stresszes élethelyzetben a pulzusunk emelkedik, a légzésünk gyorsul, izmaink megfeszülnek, tettre készek vagyunk.
Van, amikor visszagondolva nem is tudjuk, hogyan voltunk képesek az adott szituációt kezelni. Nos, ez a stressznek köszönhető, ami nem kizárólag negatív értelmű lehet. Negatív stresszről akkor beszélünk, ha a szorongás, stressz túlzottan intenzív és/vagy hosszú ideje fennáll.
Stressz testi tünetei
A krónikus stressz kimeríti a szervezetünket. A stressz testi tüneteinek megnyilvánulása eltérő lehet:
- alvászavarok
- fejfájás, egyéb fájdalmak
- emésztési zavarok, gyomorfájdalom
- koncentrációs zavarok
- fáradtság, kedvetlenség
- depresszió
- ingerlékenység
- szorongás
- izommerevség
- magas vérnyomás
A stresszkezeléshez nem elegendőek a pozitív gondolatok szorongás ellen, el kell sajátítani jól működő stresszkezelési módszereket, mint például a mélylégzés, izomrelaxáció.
A meditációs tevékenységek, a jóga, a mindennapi séta, rendszeres testmozgás szintén segíthetnek a stressz oldásában, a feszültség levezetésében.
Stressz hatása a szívre
A stressz hatása a szívre magas vérnyomás vagy szív – és érrendszeri betegségek formájában is megmutatkozhat. A csökkenő terhelhetőség, légszomj, kifulladás, magas vérnyomás, szapora pulzus már mind indokolják, hogy kardiológiai kivizsgáláson vegyünk részt!
A stressz kezelése mellett az egészséges életmód, az ásványi anyagokban gazdag táplálkozás pozitívan befolyásolhatják a szív egészségét. A szív- és érrendszer egészségét támogató étrendkiegészítők, a magnézium, kálium mind fontos szerepet játszanak az ingerületi folyamatokban, ráadásul stresszes, zaklatott időszakokban fokozottan szükségesek.
Hosszútávon a stressz szívinfarktushoz, stroke-hoz is vezethet, nem véletlenül említik a szívinfarktus okai között az állandósult idegeskedést, szorongást.
Hatékony stresszkezelési technikák
A hatékony stresszkezelés komplex megvalósítást kíván. A különböző relaxációs technikák stresszkezelésre kiválóak, de önmagukban még nem elegendőek.
Szükséges a kiegyensúlyozott táplálkozás, bőséges folyadékfogyasztás, a rendszeres testmozgás, a nyugodt, pihentető alvás, a mentális egészségünket szolgáló tevékenységek végzése is.
A stressz csökkentésére a mélylégzés egy azonnal bevethető „fegyver”. Segít ellazulni és a stresszhormonok csökkentését is beindítja.
Mélylégzéshez kényelmesen el kell helyezkednünk! Leengedni a vállakat, ellazítani az izmokat! Orrunkon belégzünk, benntartjuk, majd lassan kilélegzünk, lehetőleg hasból. Mindezt lassan, elnyújtva, ismételve.
Divatos manapság a mindfullness technika is, amikor is tudatosan, ítélkezésmentesen irányítjuk figyelmünket a jelen pillanatra, a jelen megélésére. Csak az érzéseinkre, légzésünkre, testünkre figyelünk közben.
A pihentető alvás szintén fontos tényezője az ideális stresszkezelésnek. Ehhez alakítsunk ki esti rutint!
Lefekvés előtt legalább 1 órával már ne telefonozzunk, ne nézzünk TV-t! Relaxáljunk, olvassunk, csendesítsük le az elménket!
Egy citromfű tea elalvás előtt vagy a hálóban nyugtató hatású illóolaj párologtatása is segítheti a nyugodt alvást, a reggeli energikus ébredést!