Terhesség

Terhesvitaminok - előtte, alatta és utána

2022.01.02 11:00
Terhesvitaminok - előtte, alatta és utána

Sokan már a várandósság időszakát megelőzően megkezdik a szervezet felkészítését a másállapotra az egészséges életmóddal és vitaminok szedésével, míg mások csak legyintenek - Semmi szükség felesleges tablettákra, a természet elvégzi a dolgát! Vajon mi az igazság? Szükség van-e magzatvédő vitaminokra? Milyen szempontok alapján hozzuk meg a döntést és mikortól mit szedjünk a születendő gyermekünk és a saját egészségünk érdekében?

Terhesség előtti vitaminok

Tudatos tervezés esetén sokan már a fogantatás előtt szeretnék a szervezetüket a legjobb formába hozni és mindent megtenni a születendő kisbabájuk egészségért.

Számos felmérés bizonyította már, hogy a magzati lét első heteiben bevitt anyagok (vitaminok, ásványi anyagok) jelentősen csökkentik az idegrendszeri és más eredetű fejlődési zavarok kialakulásának esélyét. Az időben megkezdett megfelelő mennyiségű folsavbevitel csökkenti a magzatnál a velőcsőzáródási rendellenesség kockázatát.

A vitaminraktárak feltöltése mellett a leendő édesanya immunrendszere, szervezete is megerősödik és felkészülhet a fokozott igénybevételre.

Hogyan készüljünk a fogantatásra?

Ha lehetőségünk van tudatosan készülni a gyermekvállalásra jó, ha figyelünk a következőkre.

  • Hagyjunk fel a dohányzással
  • Csökkentsük az alkoholfogyasztást
  • Mozogjunk sokat, erősítsük a hasizmunkat és sétáljunk szabad levegőn
  • Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan
  • A tervezett fogantatás előtti 2-3 hónapban elkezdhetjük szedni a magzatvédő vitaminokat is

Vitamin terhesség alatt

A fogantatást követően a kismama szervezetének plusz energiára van szüksége az új szövetek létrehozásához. Extra adag vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek szükségesek ahhoz, hogy az édesanya a saját testén túl a magzatot is megfelelő mennyiségű tápanyaggal és oxigénnel láthassa el.

Külön terhességi vitamin kapható a terhesség különböző időszakaira, az első, a második és a harmadik trimeszterre.

Az első trimeszterben arra kell figyelni, hogy a magzat a fejlődési rendellenességek kockázatát csökkentő vitaminokhoz jusson.

Később, a második és harmadik trimeszter időszakában a központi idegrendszer és a csontozat fejlődését elősegítő vitaminokat kell szednie a kismamának.

Terhesvitaminok

 

Mit tartalmaznak a magzatvédő vitaminok?

Folsav - 1:1 arányban foláttal kiegészítve
Többek közt a velőcsőzáródás kialakulás kockázatának csökkentéséért

B vitaminok - B1, B2, B6, B12
Szénhidrát-anyagcsere egyensúlyáért, a bőr védelméért és az idegrendszer erősítésére

C-vitamin
Az immunrendszer erősítéséért, ám nem szabad túllépni a napi 1000 mg mennyiséget, mert vesehomokot, nagyobb adagban koraszülést okozhat

D-vitamin
Csont-anyagcsere rendellenesség megelőzésére, csontok, izületek, izomzatok fejlődéséhez

E-vitamin
Antioxidánsként sejtvédő funkciót tölt be

Jód
A magzat fizikai- és mentális fejlődéséhez, hallás kialakulásához

Kalcium
Többek közt a csontok védelmére

Magnézium
Az idegrendrendszer fejlődéséhez, a kismamánál előforduló görcsök, a cukorbetegség és a magas vérnyomás megelőzéséhez

Omega-3 zsírsavak
Az erek védelmére

Szelén
Oxidatív stresszel szembeni antioxidáns

Vas
A vashiányos vérszegénység elkerüléséhez

Milyen terhes vitamint válasszunk?

A legfontosabb, hogy olyan terhesvitamint válasszunk, ami lefedi a napi vitaminszükségletet. Erről konzultáljunk a szülész-nőgyógyász szakorvossal, aki a laborleletünk alapján eldönti majd, hogy mely vitamin a legmegfelelőbb számunkra.

Amennyiben lehetséges válasszunk gyógyszer besorolású készítményt megbízható gyártótól.

A terhes vitamin hatása

Számos tévhit kering a terhesvitaminok káros hatásairól, miszerint óriás babája lesz annak a kismamának, aki magzatvédő vitaminnal él.

Amennyiben kiegyensúlyozottan táplálkozunk és a táplálkozásunkat kiegészítő vitaminból nem fogyasztunk többet az előírt adagnál nem kell kóros növekedéssel, vagy egyéb mellékhatással számolnunk.

Előfordulhat, hogy hányingert okoz a terhesvitamin bevétele. Ezesetben kísérletezzünk, próbáljuk meg étkezés közben és az eddigitől eltérő napszakban bevenni a vitamint. Ha így is kudarcot vallunk kérjük ki szakorvos véleményét.

Terhesvitaminok szülés után

Szülés után megkezdődik a szoptatás időszaka, ami a kismama szervezetéből vonja el az értékes tápanyagokat és vitaminokat, így a kismama vitaminraktárai további feltöltésre szorulnak.

A szülést követően szedett terhesvitaminok segítik a kismamát, hogy az anyatejen keresztül megfelelő mennyiségű tápanyaggal tudja ellátni a gyermekét és ő maga se merítse ki túlzottan a szervezetét a boldog, ám kétségtelenül nehéz, fárasztó első hónapokban.