Vitaminok

A B-vitaminok miért fontosak az idegrendszer számára?

2023.10.20 13:23
A B-vitaminok miért fontosak az idegrendszer számára?

A B-vitaminok nagyon fontosak az idegrendszernek, oldják az idegi feszültséget, a szorongást, stresszt, segítik a pihentető alvást, jó hatással vannak a hormonrendszerre. A B-vitaminok fajtái közé több B-vitamint sorolunk, melyek hatása összefügg egymással, szinte mindegyik hasznosulása akkor a legjobb, ha a másik B-vitamin fajta is jelen van mellette. Érdemes olyan B-vitamin készítményt szedni étrendkiegészítőként, melyben komplexen jelen vannak a B-vitamin fajták.

A B-vitaminok jelentősége

 

A B-vitamin fajtáinak összességét B-komplexnek nevezik. Mindegyik B-vitamin fajta fontos feladatot lát el a szervezetben. A mentális frissesség, a normál szívműködés, az egészséges anyagcserefolyamatok, az immunrendszer működése mind B-vitamint igényel.

A szépséget tekintve is komoly hatásuk van a B-vitaminoknak, hiszen az életteli haj, bőr, köröm elképzelhetetlen a B-vitaminok közreműködése nélkül.

 

A B-vitaminok fajtái

 

A B-vitaminok fajtái 8 féle B-vitamint jelent, együttesen B-vitamin komplexként jelölik ezeket.

  • B1-vitamin – tiamin: elsősorban a szénhidrát-anyagcserében résztvevő enzimek működésében van szerepe, ezentúl a szív- és érrendszeri, idegrendszeri funkciók támogatásában.
  • B2-vitamin – riboflavin: fontos szerepe van az immunerősítésben, a bőr, a haj és a köröm erősítésében.
  • B3-vitamin – niacin: támogatja a méregtelenítő folyamatokat, a nemi hormonok működését, a vérnyomás szabályozásában is részt vesz. Idegrendszer normál működésében is szerepe van.
  • B5-vitamin – pantoténsav: idegvédő hatású B-vitamin, krónikus fáradtság, migrén esetén különösen figyelni kell a bejuttatására.
  • B6-vitamin – piridoxin: az egyik legfontosabb B-vitamin fajta. A vörösvérsejtek képzésében is részt vesz, a szénhidrátok anyagcseréjében és a szerotonin szintézisben is. Ez utóbbi ideális működés esetén védelmet nyújthat depresszió, álmatlanság, szorongás ellen.
  • B7-vitamin – biotin: ezt H-vitaminnak is nevezik, részt vesz az idegrendszer, anyagcsere normál működésében.
  • B9-vitamin – folsav/folát: elsősorban vegetáriánus táplálkozásnál léphet fel hiánytünete, a várandós kismamáknál fokozottan fontos a bevitele!
  • B12-vitamin – kobalamin: a vörösvérsejtek képzésében kiemelt szerepe van.

B-vitaminok

 


Mi tartalmaz B-vitamint?

 

Látható, hogy a B-vitamin hatása széleskörű, főleg, ha az egyes B-vitamin fajtákat együttesen tekintjük, nem nélkülözheti az egészséges, kiegyensúlyozott szervezet.

A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, így vizelettel ki is ürülnek (kivéve a B12), fontos figyelni, hogy a mindennapi étrendbe beépítsük a B-vitaminos élelmiszereket.

A csirkehús, sertéshús, marhahús, hal mind-mind tartalmaz B-vitaminokat, ezeket naponta fogyasszuk ebédnél vagy vacsoránál!

Reggelire részesítsük előnyben a tojást, zabkását, sajtokat! Ezekben is kiemelten van B-vitamin, így már reggel tenni tudtunk azért, hogy pótoljuk a szervezet raktárait.

A bab, vöröslencse, kelbimbó, retek, cékla szintén kiemelten tartalmaz B-vitaminokat, ezekből finom köretek, saláták, esetleg leves készülhet!

 

A B-vitamin hatása az idegrendszerre

 

A B-vitaminok hatása az idegrendszerre több kutatás által vizsgált folyamat. Egyes neurológiai betegségeket is összefüggésbe hoztak a B-vitaminok hiányával, de alapvetően nélkülözhetetlen tápanyagok a normál szellemi működést tekintve is.

Idegvédő és sejt szintű energiatermelő folyamataik miatt nagyon fontosak az idegrendszer számára. Bizonyítottan pozitív hatással van a B-vitamin többek között a mozgáskoordinációra, neuropátiás fájdalmakra, izomgyengeségre.

Az emlősök nem tudják előállítani, így táplálkozással kell bejuttatni.

A B-vitamin gyerekeknek is nélkülözhetetlen vitaminfajta. Nekik lehetőség van választani B-vitamin rágótablettát, gumicukrot is akár, ha ezt könnyebben elfogadják. A világ felfedezésére vágyó gyermekeknek is szüksége van a B-vitaminokra, fizikai és szellemi egészségük kiegyensúlyozottsága érdekében.