Ha időben felismerjük a magnéziumhiány tüneteit, a patikákban kapható minőségi magnézium készítmények segítenek a probléma orvoslásában! A magnéziumhiány sokféleképpen megmutatkozhat, a legtöbb ember feszültebbnek, idegesebbnek érzi magát, ha kevés magnéziumot juttat be a szervezetbe, de izomgörcsök, vérnyomásproblémák, memóriazavarok és más panaszok is jelentkezhetnek, melyek hátterében „csak” magnéziumhiány áll.
Miért fontos a magnézium?
Mire jó a magnézium? Nos, a szervezetünkben ezernyi élettani folyamat zajlik, mely ahhoz, hogy terv szerint végbemehessen, nem nélkülözheti a magnéziumot.
Több, mint 300 fajta enzim működésének szabályozásában is részt vesz, fontos szerephez jut a zsírok, szénhidrátok, fehérjék és nukleinsavak anyagcseréjében.
Ha nincs elég magnézium a testben, a C-vitamin ideális hasznosulása sem várható el, de a kalcium-, nátrium-, kálium-, foszforegyensúlyra is negatív hatással van a szint alatti mennyiség.
Kijelenthető, hogy a magnézium a szervezet energiatermelő folyamataihoz kulcsfontosságú ásványi anyag.
Mit okoz a magnéziumhiány?
A magnéziumhiány tünetei sokféleképpen jelentkezhetnek, bár legtöbbünk a kellemetlen izomgörcsök, esetleg a folyamatos fáradtság érzés, idegesség megjelenésekor gondol rá először.
A magnéziumhiány tünetei az alábbiakban mutatkozhatnak:
- fejfájás
- szorongás, rosszkedv, depresszió
- koncentrálási zavarok, memóriazavarok
- emésztési gondok
- izomgörcsök
- alvászavarok
- vérnyomásingadozás
- bőrproblémák
- szívritmuszavar
- általános gyengeség
Hasmenéses időszakokban is jelentős mértékben kifogyhat a szervezetből a magnézium, de nem megfelelően karbantartott cukorbetegség, túlzott alkoholfogyasztás esetén is felütheti a fejét a magnéziumhiány.
Magnéziumok
A magnéziumhiány tünetei a bőrön
Kevesen tudják, de a magnéziumhiány tünetei a bőrön is megmutatkozhatnak. Ennek oka, hogy a magnézium fontos szerepet játszik a szervezetben lévő gyulladások csökkentésében, és magnéziumhiány esetében ez sem valósul meg ideális mértékben.
A magnéziumhiány a bőrön elsősorban pattanásokban, ekcémás elváltozásokban, pikkelysömörben, rosaeca-ban nyilvánul meg.
Mit tegyünk magnéziumhiány esetén?
Ha felmerült bennünk, hogy esetleg magnéziumhiány okozza a panaszainkat, magnéziumhiány gyorstesztet is elvégezhetünk, ami pillanatok alatt kimutatja a magnézium koncentrációját a vizeletből.
A magnéziumhiány tesztek segíthetnek, hogy megelőzzük a fáradtság, kimerültség, rossz alvás, izomgörcsök, szorongás kialakulását – amennyiben magnéziumhiány okozza. Időben tudunk lépni és magnéziumot bevinni a szervezetbe.
A legelterjedtebb magnéziumforrás a magnéziumos étrendkiegészítők, melyeket akár tabletta, kapszula, granulátum formátumban is szedhetünk, de magnézium pezsgőtablettát is fogyaszthatunk rendszeresen, ez utóbbi a napi folyadék bevitelre is pozitívan hat.
A túl sok fehérjebevitel növeli a magnézium szükségletet és nehezíti a felszívódást. Előnyösek a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk, de az étrendbe érdemes beépíteni a babot, borsót, lencsét, magvakat.
A napi magnéziumfelvétel nőknél átlagosan 210 mg, férfiaknál 270 mg, ehhez naponta legalább 300-400 mg magnézium bevitele ajánlott. A sejtek elég lassan veszik fel, több hét, mire feltöltődnek a raktárak a szervezetben.