Életmód

A tavaszi napégés kezelése - tippek és tanácsok

2022.05.12 14:21
A tavaszi napégés kezelése - tippek és tanácsok

A hosszú tél után szomjazzuk az első napsugarakat, mégsem érdemes túl hosszan kitenni bőrünket a csalóka tavaszi napfénynek, mert könnyen leéghetünk.  Sok folyadékfogyasztással, napégés utáni krémekkel és egyéb praktikákkal kezelhetjük a problémát. A cikkben összefoglaljuk, hogy mik a napégés tünetei, miként előzhetjük meg és mit tehetünk ellene, ha már megtörtént a baj.

Bár a legtöbben tisztában vannak az UV sugárzás veszélyeivel mégis mindenki megtapasztalta már a leégést, amikor a bőre fájdalmasan ég és vöröslik a túl erős napsugárzás, vagy a túlzásba vitt napozás hatására.

Mindenek előtt a leéégés megelőzésre kell nagy hangsúlyt fektetnünk.

Naptejek, fényvédő termékeink

A napégés oka: napsugárzás + bőrtípus

 

A napégés nyilvánvaló magyarázata, hogy a napsugárzás vagy túl sokáig vagy túl intenzíven érte a bőrt, ami valóban megég, kipirosodik és irritálttá, gyulladttá válik. 

 

A napsugárzás UVA és UVB sugarai felelősek a nap károsító hatásaiért, illetve a napégésért is. Az ultraibolya fény még a DNS szerkezetére is hatással van, így beindítja az idő előtti bőröregedés folyamatát, valamint hozzájárulhat a rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásához is. 

 

A napégés bekövetkezte függ az egyén bőrtípusától, a napsugárzás erősségétől és a napon tartózkodás időtartamától is. A világosabb, érzékenyebb bőrűek már 5-10 perc alatt, de még a sötétebb bőrtípusúak is 20-30 perc után leéghetnek.

 

Bizonyos gyógyszerek és kozmetikumok is fényérzékennyé tehetik a bőrt, ez pedig jelentősen megnöveli a leégés kockázatát. 

 

A leégés tünetei és következményei: hólyagok, hámlás

 

Bár a napsütésnek és a napozásnak számos jótékony hatása van, a szakemberek évek óta hangsúlyozzák, hogy  a leégés hosszú távon is súlyos következményekkel járhat. A test bármely része leéghet beleértve a szemet is.  A kezdeti tünetek a napon tartózkodást követő órákban jelentkeznek.

 

A szakemberek megkülönböztetnek elsőfokú és másodfokú égést. A másodfokú napégés esetén a tünetek sokkal erősebbek. 

 

A kezdeti tünetek

 

  • a bőr rózsaszínné válása és a bőr kivörösödése
  • forró tapintású bőr
  • folyadékkal telt hólyagok
  • bőrégés, bőrfájdalom
  • gyengeség

 

Súlyosabb esetben tapasztalható tünetek

  • fejfájás
  • láz
  • hányinger
  • levertség
  • szemfájdalom

 

A bőr pár nap után megkezdi a gyógyulást, viszketni kezd, a sérült hámréteg leválik és megújul, azaz bekövetkezik a hámlás folyamata.

 

Forduljunk azonnal orvoshoz, ha a leégés és a hólyagosodás a test nagyobb felületén (például a teljes mellkas) jelentkezik, magas láz esetén, vagy ha a kiszáradás jeleit tapasztaljuk.  

 

A kiszáradás jelei lehetnek a szájszárazság, a csökkent vizeletürítés és az aluszékonyság is. 

 

Gyermekeknél fokozott figyelmet kell fordítani ezekre a tünetekre!

A bőr nem felejt - hosszútávú tünetek

 

A hólyagokkal járó napégést követően apró pigmentfoltok, szeplők és egyéb bőrhibák (kis értágulatok) jelenhetnek meg. A gyakori napozás és leégés a bőr idő előtti öregedését is eredményezi. 

 

A leégések évekkel később rosszindulatú bőrdaganatok megjelenését okozhatják.  A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a fiatalkori leégések jelentőségét a súlyos következményekkel járó bőrdaganat, a melanoma kialakulásában is. 

A napégés kezelése - jótanácsok

 

A bőr leégése esetén a következőket érdemes tenni:

Folyadékpótlás

 

Gondoskodjunk a folyadékpótlásról! Gyerekek esetén még fokozottabban kell figyelni a sok ivásra a kiszáradás elkerülése érdekében.

Hűtsünk, de áztatás kizárva

 

Mérsékelt napégés esetén hűtsük a bőrt hideg (nem jeges) borogatással, vagy gyors tusolással. 

Figyeljünk rá, hogy semmiképp ne áztassuk a bőrt.

Napégés utáni és nyugtató-, fertőtlenítő hatású krémek, zselék

 

Enyhe égési sérülésekre (nem hólyagos bőrre) használhatunk hűsítő hatású krémet, napozás utáni balzsamot, vagy rázókeverékeket.

A gyulladás csökkentése és a fertőzés elkerülése érdekében bevethetünk nyugtató, fertőtlenítő és hámosító hatású készítményeket

Kérjük ki szakember tanácsát a megfelelő készítmény alkalmazása érdekében!

 

Láz- és fájdalomcsillapítók napégésre

 

Ha a napégés miatt erős fájdalmat érzünk, és hőemelkedés vagy láz jelentkezik, feltétlenül kérjük ki szakember tanácsát! Emellett alkalmazhatunk láz- és fájdalomcsillapítót is.

Árnyék és laza ruházat

Még enyhe napégés esetén is kerülni kell a napot, keressük az árnyékot és viseljünk jól szellőző, kényelmes, laza öltözéket.

Súlyos esetben feltétlenül szakorvoshoz kell fordulni, mert mesterséges folyadékpótlásra és antibiotikumok szedésére is szükség lehet. 

D-, E- és C-vitamin a bőr támogatásáért

 

A D-, az E- és a C-vitamin támogatja a bőr egészségét. A vitaminok a bőr sérülése esetén is támogatják a bőr gyorsabb regenerálódását.

 

Házi praktikák a napégés kezelésére

 

  • Sokan esküsznek a tejfölös pakolás nyugtató hatására.
  • A kamillás borogatás megnyugtatja a bőrt.
  • Az aloe vera növény, vagy annak kivonatát tartalmazó készítmények csillapítják a fájdalmat és megnyugtatják az irritált bőrt.

A leégés megelőzhető: fényvédők, árnyék

 

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a fényvédő termékek használatának jelentőségét. Minimum 30 faktoros fényvédőt használjunk és ha hosszan tartózkodunk napsütötte területen, kétóránként ismételjük meg a napvédő felvitelét. 

Naptejek, fényvédő termékeink

 

Borús időben is használjunk napvédőt, mert a szűrt fényben is könnyen le lehet égni.

 

A szemet védjük megfelelő, bevizsgált UV-szűrővel ellátott napszemüveg viselésével. 

 

A kritikus 11 és 15 óra közötti időszakban igyekezzünk elkerülni a napsütést, és tartózkodjunk árnyékban ha lehetséges. 

 

Vízparton és a hegyekben, havas területen óvjuk a fejünket is sapkával, kendővel vagy kalappal.