Vitaminok

Ásványi anyagok pótlása

2023.12.04 14:24
Ásványi anyagok pótlása

Sok szó esik a vitaminpótlásról, miközben az ásványi anyagok pótlása nem kap elég hangsúlyt. Szervezetünk normál működéséhez pedig vitaminok, ásványi anyagok bevitele és nyomelempótlás is szükséges. Ha erre nem figyelünk kellően oda, könnyen szembesülhetünk az ásványi anyagok hiányának tüneteivel, melyek a hiány eredetétől függően sokfélék lehetnek. Nézzük meg, mik az ásványi anyagok, miért fontosak az ásványi anyagok, milyen ásványi anyagok pótlása a legfontosabb?

Mik az ásványi anyagok?

 

Az ásványi anyagok támogatják egészségünket, a szervezet egyensúlyát, frissességét.

Az ásványi anyagok olyan szervetlen kémiai vegyületek, melyek a szervezet működéséhez szükségesek. Nem élő állati/emberi szervezet állítja elő, hanem talajból és vízből származnak.

A vitaminokat a növények és állatok szervezete állítja elő, míg az ásványi anyagokat a növények szívják fel a talajból, vízből és a tápláléklánc folyamatában jutnak be az emberi szervezetbe.

Legismertebb ásványi anyagok: foszfor, kálium, kalcium, magnézium, nátrium, magnézium, szelén, jód, réz, króm, cink, mangán.

A vas ásványi anyagnak számít, ezt például a legtöbb multivitamin is tartalmazza. Léteznek ásványi anyag komplex készítmények is, melyekkel az ásványi anyagok pótolhatóak, ha az étrendből nem jutunk elegendőhöz vagy nem mindegyikhez, esetleg felszívódási zavarral küzdünk vagy más alapbetegséggel.

 

Miért fontosak az ásványi anyagok?

Az ásványi anyagok a szervezet felépítéséhez, működéséhez nélkülözhetetlen elemek. Némelyikből több kell a szervezetnek, míg más fajtákból kevesebb.

Ásványi anyag alatt elsősorban az ásványok sóit értjük. Csontjaink és fogaink is ezekből épülnek fel, de az izmaink sem működnének nélkülük, sőt az ingerületátvitelhez is kulcsfontosságúak.

 

Magnéziumkészítmények

 

Ásványi anyagok hiányának tünetei

Az ásványi anyag hiánytünetek attól függenek, melyik ásványi anyagból nincs elegendő a szervezetben.

Ásványi anyagok hiányának tünetei lehetnek:

  • székrekedés
  • puffadás
  • hasfájás
  • immunrendszer gyengesége
  • hasmenés
  • szabálytalan szívverés
  • étvágytalanság
  • izomgörcsök
  • hányás, hányinger
  • végtagok zsibbadása
  • koncentrációs zavarok
  • gyengeség, fáradtság


Ásványi anyagok pótlása

Az ásványi anyagok pótlása normál esetben a kiegyensúlyozott, egészséges, változatos táplálkozással megoldható, a szervezet hozzájuthat a szükséges ásványi anyagokhoz. Előfordulhat viszont, hogy a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása zavart szenved, esetleg az ételek emésztésével van gond. Egyes gyógyszerek, savlekötők, antibiotikumok szedése, hashajtók, vízhajtók szedése is csökkentheti a felszívódó ásványi anyagok mennyiségét.

Fokozott ásványi anyag igény léphet fel terhesség idején, erős fizikai igénybevételnél, erős menstruáció esetén vagy menopauza után is.

Az ásványi anyagok pótlása természetes módon is lehetséges, sok olyan növényt (lehetőleg nyersen!) kell fogyasztani, melyekkel feltölthető a szervezet ásványi anyag raktára.

Például a mák, chia mag, vöröslencse, zabkorpa kiemelten tartalmaz vasat, a bazsalikom, tökmag, lenmag, brazildió, hajdina, amaránt sok-sok magnéziumot. Káliumot a babfélék, koriander, pisztácia, mazsola nyújthat számunkra, cinket a pekándió, durumbúza, zabfélék.

Kalcium forrás a lazac, a chia mag, mandula, ricotta, leveles, zöldségek, füge, zabpehely például, de a tejtermékek is magas arányban tartalmaznak kalciumot.

Kalciumot a kalcium tartalmú étrendkiegészítőkkel is pótolhatunk, ezek sokszor D-vitaminnal, káliummal, magnéziummal, cinkkel dúsítottak a hatékonyságuk növelése érdekében.


Ásványi anyag pótlás gyerekeknek

Az ásványi anyag pótlás gyerekeknek is ugyanolyan fontos, hiszen a fenti panaszokon túl náluk akár lassabb szociális vagy mentális fejlődés is megmutatkozhat az ásványi anyagok hiánya miatt.

Számukra érdemes ásványi anyag komplex készítményt vagy komplex gyerek multivitamint választani, hogy biztosan mindenhez hozzájusson a szervezetük!


Ásványi anyag komplex

Az ásványi anyag komplex készítmények szinte mindegyik ásványi anyagot és nyomelemet tartalmazzák és ezekkel terméktől függően napi 1-2 kapszula vagy tabletta bevételével pótolhatóak is a szervezet számára szükséges ásványi anyagok.

Persze ezek sem válthatják ki a változatos és egészséges táplálkozást, de jól jöhetnek, mikor ásványi anyag hiánytünetek lépnek fel, és gyorsan szeretnék pótolni a szervezet igényeit.

Ha igazán odafigyelünk magunkra és családtagjainkra, nem várjuk meg, hogy vitaminhiány, ásványi anyaghiány lépjen fel, tudatosan táplálkozunk és ha szükséges, étrendkiegészítőkhöz is nyúlhatunk!