Láz

Hogyan válasszak lázmérőt

2021.11.04 10:00
Hogyan válasszak lázmérőt

Többféle lázmérő is kapható a piacon, így a választás sem mindig egyszerű. Ismerje meg a különböző típusú lázmérőket és azt, hogy hogyan válassza ki a megfelelőt.

A lázmérők típusai

Alapvetően kétféle lázmérő létezik. Az érintéses, vagy kontakt hőmérőknek a hőmérséklet méréséhez hozzá kell érniük a testhez, amíg az érintés nélküli lázmérők a bőr érintése nélkül is képesek a testhőmérséklet mérésére.

Higanyos hőmérők

Az egykor a legtöbb gyógyszeres szekrényben megtalálható higanyos hőmérők üvegbe zárt higanyt használnak a testhőmérséklet mérésére. A higanyos hőmérőket már nem ajánlják, mert eltörhetnek, és a higany - amely mérgező - kiszabadulhat, ezért hazánkba 2009 óta nem forgalmazhatók.

Ha van higanyos hőmérője, ne dobja ki a szemétbe, hanem lépjen kapcsolatba a helyi szemétgyűjtő céggel, hogy megtudja, van-e veszélyes hulladékgyűjtő hely az Ön területén.

Digitális hőmérők

A régi típusú higanytartalmú lázmérőket mára már modern, higanymentes és digitális típusú lázmérők váltották fel. A digitális lázmérők már nem tartalmaznak veszélyes, káros anyagokat és elemmel működnek. Számos előnnyel rendelkeznek:  gyorsak, vízállók, felirattal- és hangzelzéssel jelzik a mért hőmérsékletet valamint könnyedén használhatóak hónaljban, szájban és végbélben is.

A lázmérők típusai használat szerint


Alapvetően kétféle lázmérő létezik. Az érintéses, vagy kontakt hőmérőknek a hőmérséklet méréséhez hozzá kell érniük a testhez, amíg az érintés nélküli lázmérők a bőr érintése nélkül is képesek a testhőmérséklet mérésére.

Érintéses hőmérők

A legelterjedtebb érintéses lázmérő elektronikus hőérzékelőket használ a testhőmérséklet rögzítésére. Ezek a hőmérők a homlokon, a szájon, a hónaljban vagy a végbélben használhatók.

A legtöbb elektronikus hőmérő digitális kijelzővel rendelkezik, amely megmutatja a leolvasott hőmérsékletet.

A  csecsemők, különösen a 3 hónapos vagy annál fiatalabb gyermekek, valamint a 3 éves korig terjedő gyermekek esetében ezek biztosítják a hőmérséklet legpontosabb leolvasását.

A hónaljból mért hőmérséklet általában a legkevésbé pontos. Idősebb gyermekek és felnőttek esetében a szájon át mért értékek pontosabbak - feltéve, hogy a száj zárva van, amíg a hőmérő a helyén van.

Előnyei:

    • A legtöbb elektronikus kontakt lázmérő képes a homlok, a száj, a hónalj vagy a végbél hőmérsékletének mérésére - gyakran kevesebb mint egy perc alatt.
    • Az elektronikus kontakt lázmérő alkalmas újszülöttek, csecsemők, gyermekek és felnőttek számára.

Hátrányai:

    • A szülők aggódhatnak amiatt, hogy kellemetlenséget okozhat, ha végbélről mérik a gyermek hőmérsékletét.
    • Evés, vagy ivás után 15 percet kell várni a szájon át történő lázméréssel, ellenkező esetben ugyanis az étel, vagy ital hőmérséklete befolyásolhatja az értéket.

A gyermekek - vagy bárki más, aki a száján keresztül lélegzik - számára nehéz lehet elég ideig csukva tartani a szájukat ahhoz, hogy pontos szájon át történő mérést kapjanak.

Ha elektronikus kontakt lázmérőt kíván használni a szájon és a végbélen történő hőméréshez, szerezzen be két hőmérőt, és címkézze fel az egyiket szájon, a másikat végbélen történő használatra. Ne használja ugyanazt a hőmérőt mindkét helyen.

Érintésmentes lázmérők

Számos iskola, vállalkozás és egészségügyi intézmény méri a látogatók lázát. A távoli hőmérő, amely nem igényel bőrkontaktust, lehetővé teszi, hogy az emberek távolabb maradjanak egymástól. A távhőmérők a homlokon (halántékon) vagy a fülön (tympán) használhatók.

Homloklázmérők

A távoli homloklázmérők infravörös leolvasót használnak a homlokban lévő halánték artéria hőmérsékletének mérésére.

Az előnyei:

    • A távoli halánték artéria-hőmérő gyorsan rögzíti a személy hőmérsékletét, és könnyen tolerálható.
    • A távoli halánték artéria-hőmérők bármilyen korú gyermek számára alkalmasak.

A hátrányai:

    • A halánték artériás hőmérő drágább lehet, mint más típusú hőmérők.
    • Ez a típusú hőmérő kevésbé pontos lehet, mint más típusok.
    • A közvetlen napfény, a hideg hőmérséklet vagy az izzadt homlok befolyásolhatja a hőmérést.
    • A felhasználói technika eltérései, például a leolvasó túl távol tartása a homloktól, szintén befolyásolhatják a pontosságot.

Tympanikus hőmérők

A távoli fülhőmérők, más néven timpanikus hőmérők infravörös sugarakkal mérik a fülcsatornán belüli hőmérsékletet.

Az előnyei:

    • Az infravörös fülhőmérők megfelelő elhelyezés esetén gyorsak és általában kényelmesek a gyermekek és a felnőttek számára egyaránt.
    • Az infravörös fülhőmérők alkalmasak 6 hónaposnál idősebb csecsemők, idősebb gyermekek és felnőttek számára.

A hátrányai:

    • Az infravörös fülhőmérők nem ajánlottak újszülöttek számára.
    • A fülzsír, vagy a kicsi, ívelt hallójárat zavarhatja az infravörös fülhőmérővel mért hőmérséklet pontosságát.