Megfázás

A kínzó torokfájás okai

2021.11.26 16:00
A kínzó torokfájás okai

Villámcsapásként érhet, amikor éjjel arra ébredünk, hogy nem tudunk nyelni és megszólalni sem az égő, vagy kaparó torokfájástól. A torokfájást számtalan dolog okozhatja, mint például a száraz levegő, a vírusos megbetegedések vagy éppen a reflux betegség. Összegyűjtöttük a legtipikusabb okokat, amelyek a torokfájás tünetét előidézhetik és megnéztük mit tehetünk a torokfájás ellen.

Vírusos megfázás, influenza és egyéb vírusfertőzések

A torokfájások nagy részéért a különböző vírusfertőzések felelősek. Ilyenek például a következők:

Megfázás

A nátha a legismertebb és leggyakoribb fertőzés az emberek körében. A felső légutak vírusos fertőzése a nátha, amely a torok mellett, az orr nyálkahártyáját támadja és súlyosabb esetben a tüdőre is terjedhet. A náthát több száz vírus okozhatja, de a leggyakoribbak közülük a Rhinovírus, az RSV, a parainfluenza és az adenovírusok.

Nátha esetén a torokfájás tüneteit levertség, hőemelkedés, láz, köhögés, tüsszögés, fejfájás, fej- és szemfájdalom, rossz közérzet kísérheti.

Vírusos torok- és mandulagyulladás

A garatmandulák gyulladása és a toroknyálkahártya-gyulladás az esetek nagy részében vírusos eredetű. Torokgyulladásnál a torokfájdalmat, a torok vérbősége, nyelési fájdalom, hőemelkedés kísérheti. A mandulák és a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása jelezheti a mandulák gyulladását.

Mononukleózis

Más néven csókbetegségnek hívják, mert a fertőzés nyállal terjed és a lakosság 80-90 százaléka már egészen fiatalon, 25-30 éves koráig tünetmentesen esik át rajta.

Azonban ha a beteg tünetes akkor tipikus az erős torokfájás, gombócérzés a torokban, láz, a nyirokcsomók megnagyobbodása és a mandulák megduzzadása.

Ritkán, de kialakulhatnak súlyosabb tünetek is, mint a lép- és a máj megnagyobbodása, illetve a fertőzés érintheti a szívet is. Hosszútávon a betegség legtöbbször visszamaradó tünetek nélkül gyógyul, ám az általános levertség még hetekig, hónapokig is fennállhat.

Herpeszes száj- és ínygyulladás

Az akut herpeszes száj- és ínygyulladást a herpes simplex vírusok okozzák. A HS1 vagy HS2-vel való első fertőződést követően alakul csak ki a száj- és ínygyulladás, míg a későbbi újrafertőződések esetén a jól ismert ajakherpesz jelenik meg általában.

Ez a herpesz többnyire kisgyerekeknél jelenik meg, és a torokfájás mellett, nyelési nehézségeket, étvágytalanságot, rossz közérzetet, fejfájást, a szájüreg területén, az ínyen és a szájpadláson fájdalmas világos sebeket, kiütéseket tapasztalhatunk.

Gyerekbetegségek

Mára már kötelező védőoltás védi a lakosságot a kanyarótól, a bárányhimlőtől és a mumpsztól. Ezeknek a betegségeknek mind fontos tünete a torokfájdalom megjelenése is.

Mit tehetünk a vírusos torokgyulladás ellen?

A vírusfertőzések többnyire maguktól gyógyulnak egy-két héten belül, így elsősorban a tüneteket tudjuk csökkenteni sok folyadékfogyasztással, egészséges táplálkozással, vitaminokkal, torokfertőtlenítővel és ha szükséges vény nélkül kapható fájdalomcsillapító készítményekkel. Az immunrendszerünket erősíthetjük fokozott C- és D-vitamin bevitelével. Együnk sok-sok zöldséget és gyümölcsöt, illetve ha szükséges bevethetjük a vény nélkül kapható C- és D-vitamin készítményeket.

A torokfertőtlenítő készítmények széles spektrumban hatnak a kórokozókra (baktériumokra és vírusokra egyaránt), fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Ezeket oldat, tabletta, spray és szopogatós cukorkák formájában is alkalmazhatjuk.

Amennyiben a torokfájás pár napon belül nem enyhül, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

Termékek torokfájás ellen

 

Bakteriális torokfertőzések

A bakteriális torokgyulladásért legtöbbször a Streptococcus baktériumok felelősek. Ide tartozik a mandulagyulladás.

Tüszős mandulagyulladás

A garatmandulák gyulladása és a toroknyálkahártya-gyulladás az esetek nagy részében vírusos eredetű, ám kialakulhat a bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás. Erősebb tünetekkel jelentkezik, mint a vírusos mandulagyulladás. A torokfájás fülbe sugározhat, a nyaki nyirokcsomók megduzzadhatnak és a gennykeltő baktériumok bűzös leheletet, hányást okozhatnak. A kezeletlen formája súlyos szövődményekkel járhat, mint izületi-, vese és szívbetegséggel, illetve reumás lázzal.

Egyes nemi betegségeket okozó kórokozók például a Chlamydia vagy a Gonorrhoea is okozhat erős torok fájdalmat.

Mit tehetünk bakteriális eredetű torokgyulladás ellen?

Amennyiben a torokfájás nem csillapodik néhány nap alatt forduljunk orvoshoz! Az orvos diagnosztizálja majd a torokfájásunk eredetét és elrendeli a legmegfelelőbb kezelést.

Ha az orvos bakteriális fertőzést állapít meg, akkor antibiotikumot fog felírni és gyulladáscsökkentők szedését javasolhatja.

Allergia

Amikor allergiásak vagyunk valamire (por, állatszőr, kemikáliák például) orrdugulás, szemviszketés- és könnyezés mellett torokirritáció alakulhat ki.

Elhúzódó allergiára utaló tünetekkel forduljunk szakorvoshoz, aki gondos kivizsgálással megállapíthatja, hogy mire vagyunk allergiásak és az arra megfelelő gyógymódot javasolja majd.

Gastrooesophagealis reflux betegség (GERD)

Sokan nem is gondolnának rá, hogy torokkaparást, torok fájdalmat a gyomorból visszaáramló sav is okozhatja. Amikor a sav visszaáramlik a gyomorból csípheti, marhatja a torkunkat. A probléma lehet súlyos, ám lehet hogy csak alkalmanként, bizonyos ételek elfogyasztása után jelentkezik. A torokfájást, rekedtség és a torokban lévő gombócérzés is kísérheti. Súlyos, hosszú távú reflux esetén károsodhat a nyelőcső nyálkahártyája és légszomj, köhögés, hangképzési zavar, illetve nyelési nehézségek léphetnek fel.

Léteznek vény nélkül kapható a reflux tüneteit csökkentő gyógyszerek és készítmények, ám visszatérő tünetek esetén forduljunk a háziorvoshoz vagy szakorvoshoz!

Daganat

Ha a rosszindulatú megbetegedés a hangszálak, a gége vagy a szájüreg területét érinti érezhetünk torok fájdalmat. A torokfájást kísérheti tartós rekedtség, gombócérzés a torokban, véres köpet, nyaki nyirokcsomó duzzanata.

Ne bocsátkozzunk a tünetek alapján öndiagnózisba, hanem az elhúzódó tünetekkel forduljunk szakorvoshoz!

Száraz levegő

A száraz levegőtől kaparhat a torkunk és erősebb fertőzésveszélynek is vagyunk kitéve.
Fűtési szezonban érdemes párásítanunk és sok folyadékot fogyasztanunk.

Vegyszerek és egyéb irritáló anyagok

Tisztítószerek és egyéb vegyszerek vagy a füst is irritálhatja a torkot. Ha a torokfájdalom mögött ilyesmit gyanítunk, akkor érdemes végiggondolni, hogy milyen új tisztítószereket, háztartási szereket vagy éppen kozmetikumot hoztunk be az életünkbe. Ha nem találunk ilyet, gondolhatunk a munkakörnyezetünkben fellelhető egyéb anyagokra is.

Megerőltetés, sérülés

Túlzott hanghasználat (bizonyos foglalkozásoknál például), huzamosabb kiabálás, vagy a a torok bárminemű megsértése, felkarcolása okozhat torok fájdalmat.

A torokfájás lelki okai

A pszichoneuroimmunológia kutatja a test és lélek összefüggéseit, azaz az immun- és az idegrendszer egymásra ható kapcsolatát. Elfogadott tény, hogy amikor az ember rossz lelkiállapotba kerül egy nehezebb életszakasz, vagy bármiféle változás, trauma miatt az immunrendszer gyengül és fogékonyabbak vagyunk a különböző fertőzésekre, így a torkunkat érintő megbetegedésekre is.

Mások megfogalmazzák, hogy a torok problémái elfojtott problémákra utalhatnak, ám ez az állítás közel sem bizonyított.

Torokfájás terhesség alatt

Várandósság alatt fogékonyabbak lehetünk a különböző fertőzésekre, hisz az immunrendszer a nagyobb igénybevétel miatt legyengül.

Gyakori a szájszárazság miatt kialakuló torokfájás és a terhesség alatti gyomorégéses tünetek megjelenése is.

Minden tünetről tájékoztassuk az orvosunkat, mert várandósság alatt különösen körültekintően kell megválasztani az alkalmazott készítményeket, gyógyszereket. Az orvos megtalálja a megfelelő megoldást, mert terhesség alatt is biztonsággal szedhetők bizonyos fájdalomcsillapítók, antibiotikumok és egyéb gyógyszerek is.

Erősítsük az immunrendszerünket kiegyensúlyozott táplálkozással, terhesvitaminok szedésével és sok levegőzéssel, az állapotunknak megfelelő mozgással.