Reuma

A kínzó derékfájás 5+1 lehetséges oka

2022.04.01 11:27
A kínzó derékfájás 5+1 lehetséges oka

Az ülő- és az állómunka mellett szinte borítékolható a derék fájdalma. A szinte elkerülhetetlen kényszertartás fokozottan terheli a gerincünk ágyéki szakaszát, így az izomzat túlfeszülhet, sérülhet, a gerinc pedig károsodhat. De bármilyen gyakoriak is ezek a panaszok, nem szabad legyinteni rá, mert kezelés nélkül súlyos következményekkel nézhetünk szembe. Összegyűjtöttük a derékfájás 5+1 lehetséges okát, a tüneteket és néhány kezelési módot.

1. A gerinckörnyéki izmok túlfeszülése, izomhúzódás

A rossz tartás, a gerincferdülés vagy a túlzott terhelés (például sport, vagy gyerek emelgetése stb.) következtében az izomzat, valamint a kötő- és támasztószövetek merevvé válhatnak, mert mikrosérülést szenvedhetnek és ez steril gyulladáshoz vezet. Ha ez a folyamat deréktájon következik be lumbágóról szoktunk beszélni, melyet általában az orvos által javasolt helyileg alkalmazható vagy bevehető fájdalomcsillapítóval, gyulladáscsökkentővel, izomlazítóval  vagy a szakorvos által felírt gyógyszerekkel kezelnek. 

Izomhúzódás, sérülés esetén fontos, hogy pihenjünk amíg eljutunk a szakorvoshoz, aki felállítja a diagnózist és a megfelelő kezelési tervet. A betegség akut szakaszában pihentetés szükséges, ám később feltétlenül javasolt a gyógytorna és a manuálterápiás- vagy masszázskezelés is.

2. Porckorong kitüremkedése, porckorongsérv, isiász

A porckorong biztosítja az összeköttetést a csigolyák között és segítségével a gerincünk hajlékony lehet. Amikor a porckorong rostos külső gyűrűje elszakad, a belsejében lévő lágy anyag kitüremkedik, nyomja a  gerinccsatornából kilépő idegeket és ez rendkívül fájdalmas.

Isiászról beszélünk amikor az ülőideget nyomja a porckorong, és a combokba, lábakba sugárzik az erős fájdalom. Az isiászt, azaz az ülőideg-gyulladást az éles fájdalom mellett a végtagokba kisugárzó fájdalom, zsibbadásérzés, érzéskiesés és tűszúrás-érzés is jelezheti. Rendkívül súlyos esetben inkontinencia, széklettartási-zavar és bénulás következhet be. 

A betegség akut szakaszában szájon át szedhető fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt (elsősorban nem szteroid típusú) vagy súlyosabb esetben injekcióban, lokálisan adott gyulladáscsökkentőt, izomlazítót és fájdalomcsillapítót szoktak alkalmazni, valamint pihenés javasolt.

Később a krónikus szakaszban gyógytorna, fizikoterápiás kezelések, manuálterápia és gyógymasszázs ajánlott.

3. Csigolyabántalom (spondylosis), gerinccsatorna-szűkület 

A porckorongok degenerációja (korcsosulása) miatt a szervezet kompenzálni próbál, így a csigolyák peremén megindul a csontosodás, a szalagok és a kisízületek deformálódnak, elkezdődik a meszesedés és a gerinccsatorna beszűkül. A fájdalom mellett érzéskiesés, a végtagokban érzett izomgyengeség, végtagzsibbadás is jelezheti a betegséget.

A Spondylosis név a csigolyák és az azok közti ízületek kóros elváltozásait takarja.

A csigolya elcsúszás esetén (Spondylolisthesis) a csigolya teste és íve elválik egymástól és a gerinc is deformálódik. 

A szakorvosok a hagyományos kezeléseket részesítik előnyben, ám ha a panaszok gyógyszeres kezelés (fájdalomcsillapítók, görcsoldók, gyulladáscsökkentők (nem szteroid vagy szteroid) ópiátok hatása ellenére is romlanak, műtéti megoldás válhat szükségessé.

 

Derékfájást enyhítő termékeink

 

4. Csigolyaízületi gyulladás (spondylarthrosis)

A reggeli merevség jelezheti a csigolyaízületi gyulladást (Spondyloarthosis), amikor a gerinc kisízületei kopnak el, nem a porckorong. Ez a betegség genetikai okokból, autoimmun folyamatok és a csont- és izomrendszer fejlődési problémái miatt alakulhat ki.

A csigolyaízületi gyulladást jelezheti a derékfájás mellett a lábakba és az ágyéki szakaszba kisugárzó fájdalom, amely fekve javul. 

A fizikoterápia és gyógytorna mellett speciális lokális kezelést is javasolhat a szakorvos. CT-vel való megfigyelés mellett fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket injekciózhatnak közvetlenül a gyulladt területbe. 

Jellemző kezelési mód a koagulációs terápia (idegek megsemmisítése az ízületi tokban és környékén) vagy a kriptoterápia (hidegterápia).

5. Csontritkulás

A csontritkulás tápanyaghiány, hormonális változások vagy genetikai okok miatt alakulhat ki. Csontritkulás esetén a csont mésztartalma csökken, így csontvesztés alakul ki és a csontok törékenyebbé válnak. Súlyos esetben egy kisebb baleset következtében is csontrepedés, törés következhet be, de olykor egy rossz mozdulat is a csigolyatest beroppanásához vezethet.

Az erős csontritkulás önmagában is okozhat fájdalmat, ám ez az állapot javítható, kezelhető. 

A szakorvos általában kalcium, D-vitamin, B6 vitamin, C-vitamin és folsav pótlást javasolhat étrend-kiegészítők formájában. Emellett a csonttömeg javítására flavonoidokat és biszfoszfonátokat, míg a kalcium-anyagcsere támogatására kalcitonint javasolhat az orvos. 

Ugyanakkor a fizikoterápia és a rendszeres mozgás, gyógytorna elengedhetetlen eleme a csontritkulás kezelésének. 

 

+1. Nem gerinc eredetű fájdalmak

Nem szabad elfelejteni, hogy a derékfájás oka nem csak gerinceredetű lehet! Például a húgyúti problémák - fertőzések, a vesekő, vagy a vesemedence-gyulladás is erős deréktáji fájdalmat okozhat. 

Ugyanígy számos nőgyógyászati betegség - nőgyógyászati daganatok, fertőzések és hormonális változások -  a derékba kisugárzó fájdalomhoz vezethetnek. A bél gyulladásos megbetegedései  és egyéb bélfertőzések is okozhatnak deréktáji fájdalmat. A tünetek és tapintásos- valamint képalkotó- (MR, CT, röntgen, ultrahang) vizsgálatok alapján a szakorvos el tudja különíteni a problémákat.