Baba és gyerek

Baba bőrápolás - Tippek és tanácsok

2023.08.30 10:16
Baba bőrápolás - Tippek és tanácsok

Speciális téma a baba bőrápolás, hiszen a babák bőre nagyon érzékeny, könnyen irritálódhat. Számos baba bőrápolási készítmény, baba bőrápoló krém, babaolaj, babáknak napvédő elérhető a patikák és drogériák polcain, de vajon mik azok a készítmények, melyeket nyugodt szívvel használhatunk? Adunk néhány tippet a babaápoláshoz, a bababőr hidratálásához, a száraz foltok kezeléséhez, a babák napvédelmének garantálásához.

A babák bőre még nagyon vékony, ezért érzékenyebb a bőrápoló készítményekre, tisztálkodószerekre, mint egy nagyobb gyermek vagy felnőtt.

Célszerű olyan babápolási termékeket választani, amelyek bőrgyógyászatilag tesztelve vannak és az igen érzékeny bababőr igényeihez lettek kifejlesztve. Elsősorban természetes összetevőjű készítmények javasoltak, és kerülendők a színezéket, illatanyagot, tartósítószert, parabéneket tartalmazó kozmetikumok.

Nincs szükség túl sok bababőrápolási termékre, elsősorban fürdetőszer, baba hidratáló, babaolaj, baba naptej szükséges. A popsitörlők és popsikrémek mindig legyenek a táskánkban, ne csak az otthoni készítmények között!


A baba bőrének sajátosságai

 

Mivel az újszülöttek bőre könnyen veszít nedvességtartalmából, így a baba bőrápolás alapeleme a pici bőrének zsírosító kezelése, ami az elveszett víz- és lipidtartalmat pótolja. Ha erre figyelünk, akkor kisebb valószínűséggel alakulhat ki fertőzéses bőrgyulladás a babánál.

A pelenkával fedett terület irritációra hajlamos, mindig alapos lemosást, törlőkendős letörlést és popsikrémezést igényel. A törlőkendők esetén kerüljük az alkoholos terméket!

A fürdés is száríthatja a baba bőrét, ezért javasolt, hogy a babák fürdetése legyen gyors, kíméletes és ne törölgessük a bőrüket, hanem finoman itassuk fel a nedvességet puha törölközővel!
Száraz foltok a baba bőrén

Ha a baba bőrén száraz foltokat tapasztalunk, felmerülhet az ekcéma gyanúja, de a diagnózis felállítását mindig bízzuk szakemberre!

A viszkető pirosság, szárazság, gyulladás gyakori jelenség a babák bőrén, de hatékony készítmények léteznek, melyek enyhítik a tüneteket és nem tartalmaznak szteroidokat. Ha figyelünk a csecsemő bőrének megfelelő hidratálására, ezek a tünetek kevésbé jelenhetnek meg.


Száraz foltok kezelése

 

A száraz foltok a baba bőrén a kezelőorvos diagnózisa és a tünetek súlyossága alapján akár vényköteles szteroidos krémek alkalmazását is szükségessé teheti, de ma már elérhetőek olyan krémek is, melyek a bőrben található lipideket és B5-provitamint tartalmaznak, hidratálnak, helyreállítják a bőr károsodott védőrétegét. Tartósan jelentkező száraz foltok, és súlyosbodó tünetek esetén mindig kérje kezelőorvos segítségét.

 

Baba bőrápoló termékek

 

A baba bőrének hidratálása

 

A baba bőrének mindennapos hidratálása a születéstől fogva nagyon fontos. A kicsik bőre könnyen elveszíti nedvességtartalmát, kiszárad. A berepedezett, száraz bőr fájdalmas és további problémák okozója lehet. Egészséges piciknél napi 1-2 alkalommal elegendő bekenni a bőrüket hidratáló babakrémmel.

Létezik a patikákban baba bőrápoló krém nagyon száraz bőrre, melyek megerősítik a bőr védelmi funkcióját.


Babaolaj a bőrápolásban

A babaolaj és a bőrápolás elválaszthatatlan fogalmak, hiszen a babaolajat sokoldalúan lehet használni az érzékeny bőr védelmére. Cseppenthetjük a babafürdető vízbe, közvetlenül a bőrre is kenhetjük és babamasszázsra is kiváló!


Hogyan óvjuk a baba bőrét a naptól?

A babaápolás kiemelt területe a napvédelem. A babákat nemcsak a leégéstől és a káros UV-sugárzástól kell védeni, de a napszúrástól, hőgutától is.

Szakemberek azt javasolják, egy éves kor alatt lehetőleg délelőtt 11 óra előtt és délután 15 óra után vigyük a piciket a szabadba. Ezenkívül mindig gondoskodjunk a megfelelő árnyékolásról, vászonsapkák, kalapok viseléséről.

Világos színű természetes anyagokba öltöztessük a babákat, amikor meleg van, tűz a nap. Ha a babát napra visszük, használjunk kimondottan nekik készült babanaptejet!


Napvédő babáknak

 

A napvédelmi megoldásoknak 3 típusa van: kémiai, fizikai és biológiai napvédelem. A kémiai védelmet nyújtó naptejek felszívódnak a bőrünkbe és ott elnyelik a napsugarakat. Nem mosódnak le a vízben sem és nagyon tartósak. Viszont kutatások szerint olyan káros anyagokat és nanorészecskéket tartalmaznak, amik esetlegesen problémákat okozhatnak.

 A fizikai fényvédők olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, amik a bőrön megtapadnak és visszaverik a káros napsugárzást. Nem tartanak ki olyan sokáig a bőrön, fehéres felületet hagynak maguk után, viszont nem szívódnak fel a bőrbe, így garantáltan nem károsítanak. 

A legjobb napvédő babáknak a fizikai naptej, mert nem juthat általuk káros anyag a baba érzékeny szervezetébe.