Hüvelygomba kezelése
A hüvelygomba a leggyakrabban előforduló nemi betegségek egyike, mely igen kellemetlen tünetekkel jár és sok esetben gyakran visszatér. Ez a fertőzés ugyanakkor ma már jól kezelhető és a kiváltó okok feltárásával meg is előzhető. Fontos, hogy orvos állítsa fel a hüvelygomba diagnózisát, hiszen így lehet a bizonyított problémával szemben hatásosan fellépni, és nem fordulhat elő, hogy például egy bakteriális fertőzést próbál a beteg gombaellenes készítményekkel orvosolni.
Hüvelygomba tünetei
A tünetek különbözőek lehetnek, de egy közös bennük, mind rendkívül kellemetlen, önmagában is. Gyakran társul a hüvelygomba mellé hólyaghurut is, még kínzóbbá téve az egyébként is jelenlévő problémát. A hüvelygomba főbb tünetei lehetnek:
- sűrű folyás, fehér hüvelyváladék
- viszkető intim terület
- fájdalom érzése a hüvelybemenet környékén
- fájdalom szexuális együttlét során
- duzzanat a szeméremajkakon
- sebesedés a hüvely környékén
- vizeletürítéskor fájdalom
- kivörösödött szeméremajkak
- csípő, égő érzés a szeméremtájékon
Hüvelygomba okai
A hüvelygomba okozta hüvelyfertőzés oka az esetek nagy részében a Candida albicans nevű élesztőgomba, de más Candida fajok is meghúzódhatnak a panaszok mögött. A gomba, ami a betegséget okozza 37 °C körüli hőmérsékleten szaporodik leginkább, ezért az ember általános testhője optimális a számára. Az egészséges hüvelyflórában is megtalálható néhány gomba, mégsem okoz panaszt. A gond akkor van, ha a normál hüvelyflóra egyensúlya felborul. Milyen tényezők boríthatják fel ezt a törékeny egyensúlyt?
- antibiotikumok, kortizon tartalmú és egyes rák gyógyszerek szedése
- a cukorbetegek alapból is fogékonyabbak a gombás fertőzésekre
- uszoda, strand használat
- hormonális változások okozta hüvelyváladék összetétel megváltozása
- hormontartalmú gyógyszert szedő hölgyeknél is nagyobb az esély a hüvelygombára
- túlzásba vitt higiénia, a jó baktériumok elpusztítása miatt
- kényelmetlen, szintetikus fehérneműk
Hüvelygomba kezelése
Megfelelő kezeléssel a hüvely gombás megbetegedése jól gyógyítható, javarészt nem újul ki a betegség. Gombaellenes hatású kúpok, kenőcsök, hüvelytabletták helyileg alkalmazhatók az orvos utasítása szerint. Ezek leggyakrabban clotrimazol vagy fenticonazol gombaellenes hatóanyagokat tartalmaznak.
Ha komolyabb problémával áll szemben, az orvos a terápiát kiegészítheti szájon át szedhető gyógyszerekkel is, ezek mindig vénykötelesek. Akinél többször kiújul a betegség, a partner vizsgálata és adott esetben kezelése is szükségessé válik. Törekedni kell a hüvelygomba kiváltó okainak feltárására, mert a tünet ugyan kezelhető, de kockázatok ismerete és kerülése szükséges, hogy ne térjen vissza 2-3 havonta.
Hüvelygomba kúp
Az orvos által előírt lokális (helyi) kezelés eszköze lehet a hüvelygomba elleni kúp. Ezeket az orvos utasításának megfelelő adagban és ideig kell alkalmazni, általában rövid idő alatt megszüntetik a folyásos, viszketéses és gyulladásos panaszokat. A kúpok a hüvelyben fejtik ki hatásukat, külsőleg leggyakrabban a hüvelygomba elleni krémek alkalmazását is előírja a kezelőorvos.
Hüvelygomba krém
A hüvelygomba kezelést célzó krémek gombaölő hatóanyagot tartalmaznak és a külső nemi szervek gombafertőzése kezelhető velük. A szakember általában a kombinált kezelést írja elő, kúp és krém vagy kúp és krém, illetve orálisan szedhető gyógyszer formájában.
Ha a partner kezelése is szóba jön, a hüvelygomba elleni krémeket a kezelőorvos a makk- és fityma bőrének gomba okozta gyulladására is előírja.
Az intim gombás megbetegedésekről bővebben az alábbi oldalon is informálódhat: Gombás fertőzés – Biztonságosszex.hu (semmelweis.hu).
Hüvelygomba terhesség alatt
A terhesség alatt bekövetkező hormonális változások a hüvelygomba megjelenésének kockázatát is magukban hordozzák. Megváltozik a hüvely ph értéke, a normál esetben jelenlévő kórokozók egyensúlya felborul. Gombás, de akár bakteriális irányba is eltolódhat, ez pedig panaszokat okoz. A megelőzés érdekében a terhesség alatt kiemelt jelentőségű a körültekintő intim tisztálkodás, a légáteresztő, pamut fehérneműk viselése és a rendszeres nőgyógyászati konzultáció.
Kismamák esetében fokozottan igaz, hogy minél előbb forduljanak szakorvoshoz a panasszal, hiszen esetükben a vény nélkül kapható készítmények sem mindig alkalmazhatóak!