A tőzegáfonyáról bővebben:Az 1920-as években felfedezték, hogy a sok tőzegáfonyát fogyasztó emberek vizelete savasabb és kevesebb baktérium van benne. Fogyasztása közben ugyanis egy hippursav nevű anyag termelődik a szervezetben, amelyről bebizonyosodott, hogy erős antibakteriális hatása van a húgyúti rendszerben.
Időközben rájöttek, hogy a hippursav gátolja a fertőzést okozó baktériumok szaporodását. Az újabb vizsgálatok szerint viszont a nagybogyós áfonya fő fertőzést kivédő tulajdonsága a gyümölcs egy másik összetevőjében rejlik. Úgy tűnik, hogy a gyümölcs megakadályozza a baktériumok tapadását a húgyúti rendszer falának sejtjeihez. Kedvezőtlen környezetet teremt a kórokozók számára, és ezáltal csökken a fertőzés veszélye. E hatást feltehetően a növényi eredetű vegyületek, az úgynevezett fitovegyületek csoportjába tartozó proanthocianidinek váltják ki, amelyek jelen vannak a levében, de hiányoznak például a grépfrút, a narancs, a guajáva, a mangó és az ananász levéből.
A citrus bioflavonoidról bővebben:A citrusgyümölcsök leginkább C-vitamin forrásként élnek a köztudatban. Azonban bioflavonoidokat ugyancsak tartalmaznak, ezek az anyagok nem esszenciálisak, azonban javíthatják egészségi állapotunkat. A legfontosabb citrusfélékben található, és a legismertebb bioflavonoidok a heszperidin és a rutin. A citrus bioflavonoidok és a hozzájuk hasonló anyagok Európa-szerte használatosak az erek és a nyirokrendszer rendellenességeinek kezelésére – ilyenek pl. az aranyér, a krónikus vénás elégtelenség, a lábszárfekély, az orrvérzés. Ezek a bioflavonoidok erősítik az érfalakat, így fejtik ki hatásukat.
A C-vitaminról bővebben:Az emberi szervezet képtelen az aszkorbinsav előállítására, így azt táplálékkal kell bevinnünk szervezetünkbe. Amennyiben ez nem történik meg, hiánytünetként vérzékenység, ínysorvadás, izombántalmak, lassú sebgyógyulás, a fertőzésekkel szembeni fogékonyság, és gyulladások kialakulása figyelhető meg. A természetes C-vitamin megtalálható citrusfélék gyümölcseiben, mint például a citrom, narancs, grapefruit, valamint bogyós növényekben, zöldség és főzelékfélékben, ilyen a paradicsom, paprika, kelvirág, burgonya és még sok egyéb növény termése.
Magas C-vitamin tartalmú a csipkebogyó piros termése, ezért hasznos, ha megfázás esetén csipkebogyó teát iszunk. Az aszkorbinsavnak nagyon sok jótékony hatása van szervezetünkre, például a bőr kollagénjének képződéséhez nélkülözhetetlen anyag, hiányában a bőrünk töredezett és száraz lesz. Gyorsítja a fogíny, a vérerek, a csontok és a fogak fejlődését, megújulását és gyógyulását, segít az égési sérülések, sebek, fogínyvérzés gyógyításában és gyorsítja a műtét utáni sebgyógyulást és a hegképződést.