Allergia

A napallergia tünetei és kezelése

2022.09.09 12:24
A napallergia tünetei és kezelése

Olykor az emberek egészen elképesztő dolgokra lehetnek allergiásak. Nem csak bizonyos ételekre, vegyszerekre, pollenekre mutatunk túlérzékeny reakciót, hanem olyan teljesen hétköznapi, és mindenkit érő dolgokra is, mint például a napsütés. A napallergia ugyanis egy létező probléma, ami sokakat érint. De vajon miért alakult ki, milyen tünetei vannak, és mit tehet az, aki napallergiás?

Mitől alakul ki a napallergia?

A napallergia egy ugyanolyan indokolatlan túlérzékeny reakció a szervezet részéről, mint amit bármilyen más allergia esetén tapasztalunk. Az UV-sugárzás hatására a hámsejtekben oxidatív stressz keletkezik, ami kiváltja az immunrendszer túlzott válaszreakcióját. Ez a reakció gyulladásos folyamatokat indít el, és megjelennek az allergiás tünetek. Leginkább az érzékeny bőrűek érintettek ezzel a problémával, tehát örökletes tényezők is szerepet játszanak a kialakulásában.

A napallergia tünetei

A napallergia leginkább kiütések formájában nyilvánul meg, ugyanakkor nem beszélünk napallergiáról, ha a napsütésnek kitett bőrfelületen jelennek csak meg. Akkor nevezhetjük az állapotot ténylegesen napallergiának, ha ott is találunk pöttyöket, ahol a ruha takarja a bőrünket.

Igen változatos lehet a kiütések megjelenése, lehet csalánkiütés, lehetnek nagy piros foltok és akár pattanásszerű képletek is. A napon való tartózkodás után órákon vagy egy-két napon belül jelennek meg a bőrtünetek. A bőr akár fel is hólyagosodhat, viszkethet, éghet, sőt, fájhat is.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Enyhébb fokú napallergia esetén nem feltétlenül kell orvoshoz fordulni, a cél a bőr megnyugtatása hűtéssel, viszketést akadályozó krémekkel, egyéb bőrnyugtató készítményekkel.

Az orvos felkeresése akkor indokolt, ha súlyosak a tünetek, például a bőr felhólyagosodik, a kiütések nagyon csúnyák, és nehezen akarnak elmúlni. Indokolt esetben az orvos antihisztamin tartalmú gyógyszert is felírhat az érintetteknek.

Fényvédő termékek

 

A napallergia kezelése

A napallergia kezelésének fő fókusza a bőrkiütések okozta tünetek enyhítése, ezáltal a viszketés és a fájdalomtól való megszabadulás, valamint annak elérése, hogy a kiütések minél hamarabb megszűnjenek. Általánosságban elmondható, hogy a legjobb kezelés itt is a megelőzés, azaz a napallergiás minél kevesebbet tartózkodjon napon, és akkor is védje magát hosszú ruhákkal, valamint erős fényvédő készítményekkel.

Napallergia elleni krém

Napallergia ellen kétféle krémmel védekezhetünk. Az egyik a fényvédő krém, valamint a naptej, a másik pedig a kiütéseket kezelő krém. A fényvédő krém minél magasabb faktorszámú kell, hogy legyen, de még így is célszerű a lehető legkevesebb időt a napon tölteni. A kiütéseket kezelő krém hűsítő, viszketést megszüntető hatású, ezt addig kell alkalmazni, amíg a kellemetlen tünetek meg nem szűnnek.

A napallergia megelőzése

Ahogy már említettük, kulcsfontosságú a megelőzés. Ennek érdekében a naptej, illetve fényvédő használata kötelező, valamint célszerű a szabad bőrfelületeket minél inkább elfedni. Emellett a napallergiásoknak fokozottan fontos betartani, hogy a déli órákban ne menjenek napra, és később is csak annyit tartózkodjanak napon, amennyit muszáj. Részesítsük előnyben az UV-szűrő anyagból készült fürdőruhákat, és ez az a kivételes eset, amikor a szoláriumozás javasolt, ugyanis segítségével szoktathatjuk bőrünket a napsütéshez.

A napallergia kellemetlen probléma, de egy kis odafigyeléssel együtt lehet élni vele, és minimalizálható tünetek kialakulásának valószínűsége.