Életmód

Kollagének, kollagéntermelést segítő készítmények

2023.01.09 15:58
Kollagének, kollagéntermelést segítő készítmények

Sokat hallhatunk a kollagénről, amikor a bőr fiatalságának megőrzéséről van szó, de kollagént szednek a sportolók is, ha jobban akarnak teljesíteni, és az orvos is kollagén fogyasztását javasolhatja, ha ízületi panasszal fordulunk hozzá. Cikkünkben összefoglaljuk, hogy pontosan mi is a sokoldalú kollagén, mire jó és milyen formában tudjuk bevinni a szervezetünkbe.

Mi a kollagén

 

A kollagén az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben előforduló fehérjék egyike, melynek 28 típusát ismerjük.

A kollagénnek fontos szerepe van a sejtfolyamatokban és a szövetek fenntartásában, támogatásában. A kollagén megtalálható a bőrben, az inakban, a porcokban, a csontokban és a kötőszövetekben is.

Az I-es típusú kollagén teszi ki a testben található kollagén legnagyobb részét – ezt a típust tartalmazza a bőrünk, a hajunk, a körmünk, a szemünk szaruhártyája, a fogaink és a csontjaink kötőszövete is.

A II-es típusú kollagén a porcokban található, míg a III-as típus az érfalak és az izmok egyik fő eleme.

A kollagént a testünk állítja elő, ám korral a kollagéntermelés jelentősen lelassul.

 

Mire jó a kollagén

 

A kollagén felelős elsősorban a bőr rugalmasságáért és támogatja az ízületeket, valamint a csontokat is. Emellett szépíti hajunkat, körmünket, fogainkat, és szerepe van a szem felépítésében is.

A kollagén a szövetek ragasztóanyaga, amely szinte a test minden területén előfordul és támogató, összetartó szerepet játszik.

Kollagént tartalmazó termékeink

 

 

A kollagén jótékony hatásai

 

1. A csontok őre - csontvesztés megelőzése

A korral egyre gyakoribbá váló csontritkulást, azaz a csontsűrűség csökkenését lassíthatja a kollagén fogyasztása.

 

2. A bőr fiatalsága

A kollagén adja a bőr rugalmasságát és rengeteget tesz a bőr hidratáltságáért is. Sajnos a korral a kollagén mennyisége csökken így a bőr szárazzá válik, elvékonyodik és megjelennek a ráncok is.

Kollagéntartalmú kozmetikumok, kollagénban dús étrend és étrend-kiegészítők szedésével sokat tehetünk ezen folyamatok lassításáért.

 

3. Izületek támogatása

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a csontokat, porcokat és ízületeket támogató étrendkiegészítők, valamint a kollagén plusz bevitele enyhítheti a korral egyre gyakoribbá váló ízületi panaszokat.


4. Érfalak rugalmassága

A kollagén fontos szerepet játszik a szív működésében is, hisz a kollagén az egyik alkotóeleme a vérereknek is.

Amikor a kollagén mennyisége csökken az érfalak sérülékenyebbé válnak és megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is.

 

5. Narancsbőr ellensége

A kollagén erősíti a kötőszöveteket is, így méltó ellenfele a cellulitnak, avagy az esztétikai problémákat okozó narancsbőrnek is.

 

6. Izomerősítő

A kollagén megfelelő mennyisége támogatja az izmok működését is és a kreatin szintézist, amely felel az izomtömegért.
Mindemellett a kollagén támogatja az emésztést, az agyműködést, valamint a haj és a köröm egészségét is.

Miben van kollagén

 

Az állatok kötőszövete jelentős mennyiségű kollagént tartalmaz, így a marhahús, a halak, a csirke- és a sertésbőr fogyasztása javasolt, ha kollagént szeretnénk bevinni a szervezetbe.

Hasonlóképpen hasznos az étkezési zselatin fogyasztása is.

Ha az étrendükkel nem tudunk megfelelő mennyiségű kollagént biztosítani a szervezetünk számára, akkor érdemes kollagén tartalmú étrend-kiegészítő formájában fogyasztani azt.

Az étrend-kiegészítőként fogyasztott kollagén a jobb hasznosulás érdekében már lebontott, azaz hidrolizált formában kerül bevitelre.

A kollagéntermelés csökkenésének okai

 

A kollagéntermelés a kor előrehaladtával természetes, hogy lelassul, ám bizonyos faktorok felgyorsítják ezt a folyamatot.

A dohányzás, a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, a túl sok cukor fogyasztása, a C-vitamin hiánya, a sok napozás és a mozgáshiány hozzájárulhat a kollagénszint korai csökkenéséhez.

Gyógyszertárban kapható kollagén: kapszula, ital, por és krém

 

A fent említett kollagén tartalmú étrend-kiegészítők beszerezhetők ital, por vagy kapszula, tabletta formájában.

A C-vitaminban gazdag ételek (zöldségek, gyümölcsök) fogyasztása támogatja a szervezet kollagén termelését, így az elegendő C-vitamin bevitel elengedhetetlen, ha a szervezetünk kollagénszintjét szeretnénk növelni.

Emellett a kozmetikumok és bizonyos gyógyhatású krémek is tartalmaznak kollagént.

A kollagén étrend-kiegészítők túlnyomó része marhakollagénből készül. A forma kiválasztása egyéni ízlés kérdése. Amennyiben rosszul toleráljuk a kollagénpor vagy ital ízét, érdemes a kapszula mellett dönteni.

A kollagén ritkán okoz mellékhatásokat, ám ha rák-, vagy halallergiával küzdünk, akkor kerüljük a halból készült kollagéntartalmú étrend-kiegészítőket is.

Kollagént tartalmazó termékeink

 

Mennyi kollagén kell naponta

 

Minimum napi 10 g kollagén fogyasztását ajánlják a szakemberek, de fontos, hogy kérjük ki kezelőorvosunk véleményét kollagéntartalmú étrend-kiegészítő szedése előtt és kövessük a megvásárolt termék használati utasításában előírtakat.

A kollagén mellé fogyasszunk C-vitamint a megfelelő hasznosulás érdekében.

Kollagén terhesség alatt

 

Nincs orvosi ellenjavallat a kollagén tartalmú táplálékkiegészítők fogyasztásával kapcsolatban várandósság idején.

A kollagén áldásos hatása miatt sokan ajánlják is a kollagén szedését, ám erről feltétlenül kérjük ki a nőgyógyász, vagy a háziorvos tanácsát.