Életmód

Útipatika lista - mit vigyünk magunkkal a nyaralásra?

2022.08.17 07:57
Útipatika lista - mit vigyünk magunkkal a nyaralásra?

A nyaralás előtti utolsó pakolós hajrában nem könnyű észben tartani a szükséges gyógyszerek listáját, pedig a bevált gyógyszerek megfizethetetlen nyugalmat biztosíthatnak egy-egy banálisabb betegség esetén, és megmenthetik az egész évben várt élményeket. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mit érdemes magunkkal vinni a nyaralásra: íme a legfontosabb gyógyszerek, fényvédők és egyéb eszközök listája, avagy az útipatika lista.

Elengedhetetlen, hogy ha rendszeresen szedünk vényköteles gyógyszereket, ne felejtsünk el konzultálni és felíratni a háziorvosunkkal az utazás időtartamára elegendő mennyiségű gyógyszert.

Ha gyerekekkel utazunk, érdemes kikérni a gyerekorvos tanácsát, aki szintén javasolhatja és felírhatja a legszükségesebb készítményeket.

Amennyiben egzotikus úticélt választottunk, még időben érdeklődjünk a szükséges oltások és speciális gyógyszerek (esetleg gyomorfertőtlenítő, csípés utáni készítmények), intézendők kapcsán, így biztosan nem érhet majd meglepetés minket.

 

Legfontosabb gyógyszerek utazáshoz

 

Lássuk hát, hogy melyek azok a gyógyszerek, amelyeknek feltétlenül érdemes helyet szorítani az útipatikánkban.

 1. Állandóan szedett gyógyszerek: ami nem hiányozhat

Ezek lehetnek krónikus betegségekre szedett gyógyszerek, mint például cukorbetegséget karbantartó gyógyszer, vérnyomáscsökkentő, nyugtató, asztma elleni szer, vagy éppen a naponta szedett fogamzásgátló.

 2. Fájdalom-, és lázcsillapító, görcsoldó: ahogy megszoktuk

Érdemes a már korábban is bevált gyógyszereket vinni, amelyek enyhítik például a fejfájást, migrént, torokfájást, az izom-, illetve az ízületi fájdalmakat is.

Ha általában előfordul erősebb menstruációs fájdalom, akkor hasznos lehet a görcsoldó is.

 

Görcsoldók

 

3. Hányás- és hányinger elleni szer: utazási betegség megelőzésére

Sokak számára megkeseríti már az utazás idejét is az úgynevezett utazási betegség, amelynek egyik vezető tünete a hányinger és a hányás az autóban, buszon, hajón, vagy akár repülőn is. Ebben az esetben, illetve komolyabb gyomorfertőzések esetén jól jöhet a hányinger elleni szer, amely segítségével jó eséllyel elkerülhetjük a komolyabb rosszullétet.

4. Csípés megelőzésére és csípés kezelésére való készítmények 

  • Szúnyog-, és kullancsriasztó spray, krém, esetleg elektromos szúnyogriasztó a hálóhelyiségbe
  • Csípés utáni hűsítő, viszketést csillapító és gyulladáscsökkentő krémek
  • Kullancskiszedő csipesz
  • Allergia elleni gyógyszer, ha szükséges

5. Orrspray, orrcsepp: ha nem kapunk levegőt

Kisebb náthára, orrdugulásra tengervizes orrspray, valamint az orrdugulást csökkentő orrcsepp és orrspray. Komolyabb nátha esetén bevethető a szakorvos által felírt kevert orrcsepp. Ne feledjük, hogy a vény nélküli, érösszehúzó hatóanyaggal rendelkező orrcseppek és orrspray-k nem használhatóak egy hétnél tovább.

6. Torokfájás elleni torokfertőtlenítő, gyógytea: kínzó éjszakák könnyítésére

Szopogatós készítmények, spray-k és bevált gyógyteák (hársfa, kamilla) sem hiányozhatnak az útipatikából, hisz könnyen megfájdulhat a torkunk egy kisebb fertőzés, jeges italok, vagy éppen a légkondi hatására.

7. Köptető, köhögés elleni gyógyszerek

Letapadt váladék esetén nyákoldó, illetve éjszakai köhögésre egy köhögés elleni gyógyszer aranyat érhet.

8. Szemirritációra, szemgyulladásra való szemcsepp, vagy szemkenőcs

Enyhe szemproblémákra, például a nyáron gyakori légkondicionáló miatti szemszárazságra és irritációra használhatunk speciális műkönnyet, szemcseppet, így akár a szem komolyabb gyulladását is megelőzhetjük.

9. Hasmenés elleni és székrekedés elleni gyógyszer, probiotikum

Enyhe hasmenés esetén nem javasolják a szakemberek a hasfogó szereket, ám vészhelyzetben jó, ha van nálunk széntabletta például, valamint a bélflóra egyensúlyát helyreállító probiotikum.

Ez különösen fontos lehet, ha egzotikus országba utazunk, ahol számunkra idegen baktériumflórával találkozhatunk étkezés során.

Ha viszont ellenkező jellegű problémánk van, akkor jól jöhet az esetlegesen bevált lekvár, legvégső esetben enyhe hashajtó. Mindenekelőtt fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, azaz alapvetően rostos ételeket, amelyek támogatják az emésztésünket.

10. Gyomorégés ellen: ha éget, ha fáj

Ha gyakran előfordul valamelyik családtagnál a gyomorégés tünete, akkor érdemes a bevált készítményt magunkkal vinni.

11. Egyéb eszközök: sérülés esetére és a kulcsfontosságú lázmérő 

  • lázmérő – különösen kisgyermekek esetén fontos

           

Sérülés esetére

  • Sebfertőtlenítő oldat, spray
  • Égési sérülésre való spray, kenőcs
  • Hámosodást elősegítő krém, spray
  • Ragtapasz, kötszer (olló, csipesz, pólya)

 

+1. Fényvédelem nyaralás alatt

A megfelelő fényvédő használatával megvédhetjük a bőrünket a káros UV-sugaraktól, amelyek felelősek a korai bőröregedésért és bizonyos rosszindulatú elváltozások megjelenéséért is.

Emellett a fényvédők használatával megelőzhetjük a fájdalmas napégést és csökkenthetjük a különféle jóindulatú bőrelváltozások, pigmentfoltok kialakulásának esélyét is.

 

Fényvédő használatának fontossága

 

A fényvédőt mindennap többször érdemes használni.

Válasszunk minimum 30-as faktorszámú (SPF 30) napkrémet, naptejet, vagy spray-t, és két-három óránként ismételjük meg a termék felvitelét.

Ha vízbe megyünk, vagy erősen izzadunk, akkor természetesen száradás után újra érdemes bekenni magunkat a megfelelő védelem érdekében.

Ha minden igyekezetünk ellenére leégünk, akkor alkalmazhatunk napégés utáni nyugtatókrémet, vagy zselét.

Fényvédők

 

Hidratáljunk

Esténként a naptól, víztől erősen igénybevett bőrünket pedig hidratáljuk testápolóval, arcunkat pedig a már korábban bevált, hidratáló arcápoló krémmel, bőrápoló szérummal, olajjal.

Ne feledjük, hogy a hidratálás legfontosabb része a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, amelynek a nyári hőségben fokozott jelentősége van.