Megfázás

Vírusfertőzések tavasszal

2023.02.16 18:02
Vírusfertőzések tavasszal

A vírusfertőzések tavasszal is támadnak, jó, ha tudjuk, hogyan előzhetjük meg a fertőzéseket vagy hogyan kezelhetjük a vírusfertőzést, ha már megbetegedtünk. Míg januárban, februárban a legtöbb beteg influenzától szenved, a tavaszi időszakban a megfázás, nátha tünetei jellemzőbbek. Egy kis tudatos odafigyeléssel jó eséllyel ki is kerülhető, hogy megbetegedjünk, de ha mégis elkaptuk, akkor is van néhány praktika, hogy minél kevésbé szenvedjük meg a tüneteket.

Vírusfertőzések tavasszal – Mire érdemes figyelni?

Az enyhe, tavaszias idő kedvez a vírusok, baktériumok terjedésének. A kabátok, pulóverek is hamar lekerülnek, könnyebben megfázunk. A téli hónapok után a legtöbb ember vitaminraktárai is hiányosak, ez mind-mind hozzájárul, hogy egy tavaszi vírus lever a lábunkról. 

Ha valaki érzi magán a betegség jeleit, a legjobb, ha azonnal lassít! Elfogyaszt egy csésze mézes, citromos teát, ha lehetősége van pihen egy nagyot. Sokszor ennyi is elég, hogy a szervezet erőre kapjon és ne legyen komolyabb a tavaszi vírusból, mint egy fáradt, erőtlen délután.

Rendszeresen mossuk kezeinket, ha erre nincs lehetőség, használjunk kézfertőtlenítőt! Bőséges folyadékfogyasztás is elengedhetetlen és mindennap legyen része az étrendnek friss zöldség, gyümölcs! 

Természetesen, ha valaki nagyon tudatos, a tavaszi hónapokban is támogathatja a szervezetét C-vitamin, D-vitamin bevitelével, hogy jobban vegye az akadályokat!

Melyek a gyakori vírusfertőzések tavasszal?

A leggyakoribb vírusok tavasszal a rhinovírusok, adenovírusok, koronavírusok, RSV és az influenza vírusok. A fertőző légúti betegségek kialakulására hajlamosíthat a gyengült immunrendszer, a dohányzás, időskor, különböző alapbetegségek, krónikus betegségek. 

A vírusfertőzés folyamata során orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés jelentkezhet. Emellett fájó torok, fájdalmas nyelés, hőemelkedés, gyengeségérzés a legjellemzőbb. 

Ha a nátha során orrfolyás, orrdugulás jelentkezik, a melléküregek elzáródhatnak, ez feszítő fejfájáshoz vezethet. Ilyenkor a tengervizes orrsprayk használata, gyakori orrfújás ajánlott, mellette néhány perc infralámpa használat.

Fájdalom- és lázcsillapítók

 

Vírusfertőzések tünetei

A vírusfertőzésen általában 3-10 nap alatt átestik az emberek többsége. A vírusfertőzés tünetei közé tartozhatnak:

  • izzadás, hidegrázás
  • mérsékelt láz, hőemelkedés
  • torokfájás
  • köhögés
  • izomfájdalom
  • étvágytalanság
  • elesettség érzés
  • fejfájás
  • orrváladék
  • orrdugulás

Hogyan előzhetjük meg a fertőzéseket?

A felsőlégúti fertőzések megelőzésére mindig hangsúlyt kell fektetni! A személyi higiéniás szabályok, a tüsszentési, köhögési illem betartása, a lakókörnyezet, munkahelyi környezet tisztán tartása rendkívül fontos. 

Vírusos időszakban kerüljük a zsúfolt helyeket, ha tehetjük, a friss levegőn mozogjunk, sétáljunk és étkezzünk egészségesen, változatosan!

Nem teljesen gyógyult állapotban vagy enyhe tünetekkel se menjünk közösségbe, ne fertőzzünk meg másokat is! 

Vírusfertőzések kezelése

A vírusfertőzés kezelése otthon hatékonyan megvalósítható, a legfontosabb a tünetek enyhítése, a pihenés, bőséges folyadékfogyasztás, esetleg tápláló levesek formájában is.

A fájdalmat és a lázat nem feltétlen csak szteroid gyulladáscsökkentőkkel enyhíthető. A kezelőorvos szükség esetén nyákoldó, köhögéscsillapító szereket is ajánlhat, a megfelelő orrlégzés biztosításához pedig orrsprayt, orrcseppet.

A torokcukorkák finomak és áldásos hatásuk ilyenkor igazán megtapasztalható, mikor a fájdalmas, száraz torok számára azonnali enyhülést hoznak. 

A gyakori szellőztetés, a hideg párásítás illóolajokkal szintén pozitív hatású lehet a tavaszi vírusfertőzés gyorsabb leküzdésében.