Az Omega-3 az egyik legalapvetőbb építőeleme minden élő szervezetnek még azokból a korokból, amikor az élet az óceánokban kialakult. Végigkísérte az élő szervezetek evolúcióját a sósvízi egysejtűektől a gerincteleneken és halakon keresztül a szárazföldi emlősökön át az emberig.
Nélkülözhetetlen a szervezet energiaellátásában. Már a sejtmembránok szintjén jelen van, de alapvető összetevője az agynak, a bőrnek, a szem retinájának, az ízületeknek, a spermának, az ereknek, a tüdőnek, a szívnek, az immunképző szerveknek és az endokrin rendszernek. Különösen fontos a gyermekek egészséges fejlődése szempontjából.
Hiánya ezen szervek legkülönbözőbb betegségeihez vezet, márpedig hiánya általánosnak tekinthető azon népcsoportokban, amelyek eltávolodtak a tengerektől, óceánoktól, ezért nem esznek elég halat.
Az Omega-3 esszenciális zsírsavat ugyanis hatékony formában kizárólag zsírosabb tengeri halak fogyasztása révén vehetjük magunkhoz (lazac, hering, makréla, szardella, szardínia, tonhal, tokhal), ők pedig krill- és plankton-fogyasztással jutnak hozzá. A halak a szervezet számára azonnal felhasználható formában tartalmazzák az Omega-3-at, de ha nem fogyasztunk hetente legalább kétszer halat, mindenképpen pótoljuk Omega-3 táplálékkiegészítővel.
Bizonyos növények is tartalmaznak valamennyi Omega-3-at (pl. szójaolaj, lenolaj, chia mag), azonban a növényi Omega-3-at két fázisban kell a szervezetnek átalakítania mielőtt hasznosítani tudná, közben a nagy része elvész - nagyjából a bevitt növényi Omega-3 zsírsav 15%-a fog hasznosulni.)
Az esszenciális zsírsavak meglepő módon csökkentik az izmok lebomlását, csillapítják a gyulladást, elősegítik az izomtömeg növekedést, felgyorsítják a regenerálódást, támogatják az optimális hormontermelést, elősegítik a kötőszövetek és az ízületek egészségét