Fényvédő termékek, napégés utáni krémek
Sokan tisztában vannak azzal, hogy a nyári hónapokban szükség van a fényvédőre, de a vágyott barnaság kedvéért mégis hanyagolják a használatát. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy miért van szükség a fényvédők rendszeres alkalmazására, hányas faktorú napvédőt használhatunk, és hogy milyen típusú fényvédő termékeket érdemes beszereznünk a gondtalan nyaralás érdekében.
Habár a bőrünk a testünk első védelmi rendszereként nemcsak a kórokozóktól, de a napsütéssel járó káros UV-sugárzástól is megvéd, mégis segítségre van szüksége, mert napjainkban az UV-sugárzás mértéke jelentősen terheli és roncsolja a bőrt.
Az UV-sugárzás felelős a napégésért, a bőr korai öregedéséért, jóindulatú elváltozások, bőrhibák és sajnos a bőrrák bizonyos típusainak megjelenéséért is, mert erős sejtkárosító hatással rendelkezik.
A gyógyszertárakban, drogériákban kapható fényvédő arckrémek, a teljes testre használható hidratáló naptejek, olajok, napkrémek, habok, valamint fényvédő ajakápolók segítségével nagymértékben hozzájárulhatunk a bőrünk védelméhez és a szép, egészséges bőr megőrzéséhez.
Mit jelent a fényvédő faktorszáma?
Az SPF (Sun Protection Factor) jelölés jelzi a fényvédő termék faktorszámát. Az SPF az UV-sugárzás elleni védelmet jelenti.
A faktorszám mennyisége mutatja, hogy a fényvédő az UV-sugarak milyen mennyiségét képes kiszűrni. A gyakorlatban például az SPF 30-as napvédő a sugarak 96,666/-át míg az SPF 50-es a sugarak 98%-át szűri ki.
Mindez annyit tesz SPF 30 esetén, hogy a bőrünk 30-szor annyi UVB-sugárzást bír el, mint fényvédő alkalmazása nélkül. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a fényvédő termékeket egyenletes UV-sugárzás során tesztelik, míg a valóságban a víz közelsége, a napsütés-árnyék aránya és a napszakok változása mind az UV-sugárzás mértékének folyamatos ingadozását eredményezik.
A fényvédők elsősorban az UVB-sugarak ellen védenek. Az UVA-sugarak ellen az úgynevezett széles spektrumú fényvédők, és azok a termékek védenek, amelyek UVA-PF, vagy PPD jelzéssel vannak ellátva.
Hányas faktorú naptejet használjunk?
A szakemberek minimum SPF 30-as fényvédőt javasolnak napi használatra. Ha érzékeny, fehér bőrünk van, vagy pigmentfoltokkal küzdünk, akkor az SPF 50-es fényvédőt érdemes választani.
Jó tudni, hogy hiába kennénk magunkat rétegesen, akár kétféle napvédővel, a faktorszámok nem adódnak össze.
Mikor használjuk a fényvédőt?
A fényvédőt egész évben érdemes használni, mert téli napsütésben és a felhős nyári időben is jelen vannak a bőrt károsító UV-sugarak. Természetesen az intenzív nyári napsütésben jóval erősebb a sugárzás, mint egy átlagos, fátyolos őszi napon.
Sajnos a káros sugarak egy része azonban még az ablaküvegen keresztül is hat a bőrünkre.
Milyen gyakran napkrémezzünk?
Érdemes már a reggeli rutinba beépíteni a fényvédő arckrém felvitelét. Ha sminket használunk, akkor vagy a smink alá, vagy spray formájában a sminkre is felvihetjük.
Ha strandra, vagy egyéb, a testünk nagy felületét szabadon hagyó kintlétet tervezünk, ha lehetséges kenjük be magunkat 20-30 perccel a program előtt a jó felszívódás érdekében.
A krémezést/olajozást ismételjük meg két-három óránként és ha vízbe megyünk, vagy sportolás miatt erősen izzadunk, akkor még gyakrabban.
Fényvédők típusai: fizikai, kémiai
A fényvédők két fő típusa: a fizikai szűrővel rendelkező fényvédő, valamint a kémiai szűrővel ellátott fényvédő.
A fizikai fényvédők visszaverik, míg a kémiai fényvédők elnyelik az UV-sugarakat.
A fizikai szűrővel ellátott fényvédők filmréteget képeznek a bőrön. Ezek a termékek általában sűrűbbek és fehér réteget is hagynak felkenéskor a bőrünkön, ám alkalmasak érzékeny, vékony bőr védelmére, és a szakemberek a gyerekeknek is ezt javasolják.
A kémiai fényvédők jobb kozmetikai hatással rendelkeznek, így komfortosabb a felvitelük és a viseletük is, ám esetükben nagyobb az esélye az allergiának és a bőrirritációnak.
Napolaj és naptej közötti különbség
A napolajak előnye, hogy könnyű a felvitelük, komfortosak és szépen mutatnak a bőrön. Ugyanakkor általában kémiai fényszűrővel látják el őket, és bizonyos összetevők miatt könnyen eltömíthetik a bőr pórusait, így problémás, zsírosabb bőr esetén nem javasoltak.
Miért használj naptejet? – naptej, napkrém, fényvédő hab
A naptejek a napkrémeknél hígabb textúrájú termékek, többnyire szintén kémiai fényvédőként funkcionálnak. Ezek a termékek hatékony napvédelemmel rendelkeznek és kényelmes a felvitelük is.
A napkrémek sűrűbbek és lehetnek fizikai, illetve kémiai fényvédők is.
A gyógyszertárak és drogériák fényvédő termékei között fényvédő habokat is találhatunk, amelyek nagy előnye, hogy hűsítő hatással rendelkeznek.
Baba naptej: fényvédő gyerekeknek
A gyerekeket sapkával, takaróval, árnyékolással óvjuk a közvetlen napsugárzástól 2 éves korukig. Addig és később is rendszeresen használjunk fényvédőt.
A szakemberek a speciálisan az érzékeny, védtelen gyermekbőrre alkalmas fényvédőket és fizikai fényvédő komponenseket tartalmazó, alkohol-, illat- és színezőanyag-mentes termékeket javasolják.
Fényvédő ajakápoló
Érdemes figyelmet fordítani az ajkunk fényvédelmére is, hisz ez a terület is éppen olyan érzékeny, mint a bőrünk többi része, annak ellenére, hogy sokszor megfeledkezünk róla.
A fényvédő ajakápolók általában hidratálnak, fényvédelmet is biztosítanak, és bizonyos típusaik színezettek is egyben.
Napégés utáni krém
Ha minden elővigyázatosság ellenére megtörtént a baj, és bekövetkezett a napégés, akkor igyekezzünk benti helyiségben tartózkodni, keressük az árnyékot és fogyasszunk sok folyadékot. Súlyosabb tünetek (hólyagok, fájdalom, láz, levertség) forduljunk orvoshoz!
A leégett bőrünket, könnyű textúrájú, hidratáló, hűsítő és gyulladáscsökkentő hatású napégés utáni krémmel nyugtathatjuk.