Cukorbetegség

Ingadozó vércukorszint

2023.12.21 14:34
Ingadozó vércukorszint

Az ingadozó vércukorszint egészséges embereknél is kellemetlen panaszokat okoz, de cukorbetegek esetén még inkább jellemző a magas vércukorszint vagy az alacsony vércukorszint. Cukorbetegeknél nemcsak a kellemetlen tünetek miatt problémás az ingadozó vércukorszint, de kimondottan káros, ha a normál tartományon kívülre esnek a vércukor értékek. Az ingadozó vércukorszint okainak ismeretében számos olyan életmódbeli változtatás eszközölhető, ami segíti a vércukor értékek tartományban tartását.

A vércukorszint jelentősége

Minden embernek tudni kell, mi a normális vércukor érték! A normál vércukorszint tartomány 4,0-6,9 mmol/l.

A vércukorszint jelentése, hogy adott pillanatban a vérplazmában mennyi a vércukor. Ha a normál vércukorszint tartománytól eltér az érték, az betegség, elsősorban cukorbetegség fennállására is utalhat.

Ugyanakkor az is fontos, hogy tudjuk, akár normális vércukorszint értékek mellett is fennállhat cukoranyagcsere-zavar, inzulinrezisztencia.

Az ingadozó vércukorszint tünetei és következményei

Az ingadozó vércukorszint nem egészséges állapot, ráadásul hosszútávon szövődmények kialakulásával is együtt járhat. A magas vércukorszint a hiperglikémia, az alacsony vércukorszint a hipoglikémia. Ezt elkerülendő inzulinra vagy gyógyszerre lehet szükség és mellé személyre szabott életmódprogram folytatására.

A vércukorszint ingadozás tünetei között akár gyakori vizelési inger, szédülés, szomjúság, édesség utáni sóvárgás, súlycsökkenés és hízás is előfordulhat.

A kezeletlen cukorbetegség nem játék, számos szövődmény, társuló betegség, panasz megjelenését magával hozhatja. Például nehezen gyógyuló sebek, érszűkület, zsibbadás, depresszió és így tovább.

Vércukorszint-mérés


A magas vércukorszint tünetei


A magas vércukorszint tünetei lehetnek:

  • fáradtság, álmosság
  • koncentrációs zavarok, memóriazavarok
  • erős szomjúság és/vagy éhségérzet
  • száraz, viszkető bőr
  • homályos látás
  • gyakori (főleg éjszakai) vizeletürítés

 

Az alacsony vércukorszint tünetei

A kórosan alacsony vércukorszint tünetei között:

  • remegés
  • gyengeségérzet
  • éhségérzet
  • ingerlékenység
  • hasfájás
  • hideg verejtékezés
  • fejfájás, kettős látás
  • fülzúgás

is megjelenhetnek.


Reggeli vércukorszint értékek

Amikor a reggeli vércukorszint értékek kiesnek a normál tartományból vagy bármilyen más gyanú felmerül a cukorbetegségre, terheléses vércukor vizsgálat végzésére is sor kerülhet. A terheléses vércukor vizsgálatról korábban bővebben is írtunk.

A túl alacsony vércukorszint tüneteinek észlelésekor is felmerülhet, hogy valami gond van a cukoranyagcserével, ez esetben is sor kerülhet a terheléses vizsgálatra.

 

Cukorszint étkezés után

Azt már tudjuk, mennyi a normális vércukorszint. Éhgyomorra lehetőleg 6mmol/l alatt kell legyen, és étkezés után 1-2 órával sem lehet 7 mmol/ felett. Cukorbetegség esetén is figyelni kell, hogy az étkezés előtti érték a 6 mmol/l alatt legyen!


Vércukor értékek

(Forrás: http://pcos.podornovakreka.hu)


Megoldások az ingadozó vércukorszint kezelésére

 

A vércukorszint mérés cukorbetegek és cukoranyagcsere zavarokkal küzdők számára létfontosságú a mindennapokban. Egészséges embereknél is szükség lehet vércukorszint mérésre, vagy hogy tudjuk mennyi a cukorszint étkezés után.

A cukorbetegeknek rendszeresen ellenőrizni kell a vércukorszint értékeiket, és ezt naplózni! Az ingadozó vércukorszint kezelése diabetológus feladata, ő írja elő az inzulint, gyógyszert és életmódbeli változtatások szükségességét.

A cukorbetegeknek minden nap hasonló mennyiségű és intenzitású sport szükséges, továbbá szigorú étrendet kell tartani, az alkoholt és a stresszt pedig lehetőleg kerülni kell!

Egészséges embereknél is lehet vércukorszint ingadozás, amire hatással van az alvás, a sport, a stressz, az elfogyasztott ételek, a bevett gyógyszerek. A kiegyensúlyozott vércukorszint eléréséhez fontos, hogy kerüljük a finomított szénhidrátot, és többet fogyasszunk magas rosttartalmú zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonából!

Többször együnk keveset és lehetőleg tiszta ásványvizet igyunk, ne édes üdítőket! Sportoljunk rendszeresen és aludjunk eleget! Napi 1 csésze fahéjtea vagy krómtartalmú étrendkiegészítő fogyasztásával is támogatható a vércukor egyensúlya.