Életmód

Milyen a vércsoportom?

2022.08.04 14:09
Milyen a vércsoportom?

Ahogy különbözik a testalkatunk és a bőrszínünk, úgy az emberek vérösszetétele is eltérhet egymástól. Ennek a ténynek komoly jelentősége van, ha vérátömlesztést kell kapnunk, hisz csak velünk azonos vércsoportú egyénektől kaphatunk vért.

A cikkben mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a vércsoportokról, a vércsoportok típusairól, a vércsoport meghatározásáról és a vércsoport-diétáról.

Mi a vércsoport?

 

A 20. század eleje óta tudjuk, hogy nem minden embernek egyforma a vére és ezért szükség esetén nem adhat bárki bárkinek vért.

8 alap vértípus létezik és ha valaki nem a vércsoportjának megfelelő vért kap az számára akár végzetes is lehet.

Vérünk számos összetevőből áll össze melynek részei a vörösvértestek, a fehérvérsejtek, a vérlemezkék és a vérplazma.

A vörösvértestek felszínén úgynevezett antigének lehetnek jelen, míg a vérplazmában antitestek vannak.

 

Antigének és antitestek

 

Az antigének olyan fehérjék, amelyek, ha betolakodót észlelnek a szervezetünkben, akkor elindítják az ellentámadást és ellenanyag termelésébe fognak.

Az antitestek pedig maguk az ellenanyagok, amelyek immunválasz esetén termelődnek.

Az antitestek és antigének egyedi kombinációi határozzák meg a vércsoportunkat.

Vitaminok és ásványi anyagok

 

A vércsoport meghatározása és típusai

 

Számos vércsoportrendszer közül a két legfontosabbat mutatjuk be.

1.    AB0 vércsoportrendszer

 

Az AB0 vércsoportrendszer alapján 4 vércsoportot különböztetünk meg a vérben jelen lévő antigének és antitestek alapján.

Ezek az A, B, 0 és az AB csoportok. 

  • Az A vércsoportúak A antigénnel és B antitesttel rendelkeznek
  • A B vércsoportúak B antigénnel és A antitesttel
  • Az AB vércsoportúak A és B antigénekkel rendelkeznek, de nem rendelkeznek sem A, sem B antitestekkel
  • A 0-ás vércsoportúak egyik típusú antigénnel sem rendelkeznek, de rendelkeznek A és B antitestekkel

 

A fentiek szerint tehát az A vércsoportúak A antigénnel és ezzel szemben B antitesttel rendelkeznek, míg a B vércsoportúak B antigénnel és ezzel szemben A antitesttel rendelkeznek, míg az AB vércsoportúak A és B antigénnel is rendelkeznek, de nincs sem A sem B típusú antitestjük. A 0-ás vércsoportba tartozóknak viszont nincs egyik típusú antigén sem a vérükben.

 

2.    Az RH vércsoportrendszer

 

A RH vércsoport rendszer egy másik antigén, az Rh-faktor alapján sorolja be az embereket.

Ha rendelkezik valaki ezzel az antigénnel az Rh+ (pozitív), ha nem rendelkezik akkor az Rh- (negatív) vércsoportba kerül.

 

Ki kinek adhat vért?

 

Az AB0 és az RH vércsoportrendszer szempontjait együttesen figyelembe véve adhatunk vagy kaphatunk vért.

Nem adható olyan vér senkinek, amelyben az ő antigénje ellen harcoló antitest található - például egy B antigénnel rendelkező egyén nem kaphat B antitestet tartalmazó vért.

Ugyanakkor az AB vércsoportú személyek kaphatnak A-s vagy B-s vért is, hisz az AB vércsoportúak vérében nincsen egyáltalán antitest.

Ezzel szemben a 0-ás vércsoportúak csak 0-ás vércsoportú embertől kaphatnak vért, mert nekik nincs sem A sem B típusú antigén a vérükben. Ők viszont épp emiatt bárkinek adhatnak vért.

Az Rh- egyének vérében nincsenek antitestek, így ők Rh- vért kaphatnak csak, mert ha Rh+ vért kapnak náluk is kialakulhatnak az antitestek.

Ez nagy problémát okozhat például várandósság előtt, mert egy terhesség esetén az Rh+ magzat veszélybe kerül.

Az Rh+ típusúak kaphatnak Rh- és Rh+ vért is.

A születendő gyermek vércsoportja - összeférhetetlenség

 

A vércsoportok meghatározásának vérátömlesztés és terhesség esetén van komoly jelentősége.

Két Rh- szülőnek Rh- típusú gyermeke születhet, míg ha az egyikük vagy mindketten Rh+ típusúak akkor a gyermek is lehet Rh+.

Az AB0 rendszerben hasonló a helyzet, azaz azonos típusú szülőknek azonos, vagy 0-ás gyermeke születhet. Két 0-ás szülő esetén 0-ás típusú vércsoportú gyermek születik, míg A és B típusú szülők esetén, A, B, AB, vagy 0-ás is lehet a születendő gyermek vércsoportja.

Előfordulhat, hogy az anya vérében nincsen bizonyos antigén, míg az apa vérében viszont igen. Ebben az esetben az anya szervezete ellenanyagot termelhet a gyermek vörösvértestjeivel szemben (főként egy következő terhesség során) és kialakulhat az újszülöttkori hemolitikus betegség, amely sárgasághoz, súlyosabb esetben pedig szervi elégtelenségekhez is vezethet.

Ezért különösen fontos a várandósság alatti vércsoport-meghatározás, hogy még időben lehessen tenni – gyógyszeres kezeléssel – a magzat és az anya összeférhetetlensége ellen.

Vitaminok és ásványi anyagok

 

Honnan tudom milyen a vércsoportom? -  nem elég egyszer meghatározni

Azt gondolhatnánk, hogy elég csak egyszer meghatározni egy ember vércsoportját.

A vércsoport változhat vérátömlesztést vagy várandósságot követően, mert ezek alkalmával új ellenanyagok jelenhetnek meg.

A vércsoportot a fentiek alapján antitestek segítségével határozzák meg. Korábban emberek vérsavójából, míg manapság már mesterségesen előállított monklonális antitestek segítségével mutatják ki a vércsoport antigéneket.

Várandósság alatt többször is megnézik a vérben jelen lévő ellenanyagokat, mert a terhesség folyamán is megjelenhet újabb antitest.

 

Vércsoport diéta

A vércsoport diéták elméleti háttere az, hogy a különféle vércsoportba tartozó egyéneknek más és más tápanyagokból fokozott bevitelre lehet szüksége.

Ennek az elképzelésnek tudományosan nem alátámasztott az alapja, ám a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás, valamint az étrendkiegészítők megfelelő mértékű és indokolt bevitele hozzájárul a szervezetünk egészséges működéséhez.

Konzultáljunk szakemberrel (orvos, dietetikus) mielőtt bármiféle diétába fognánk.

Vitaminpótlás vércsoport-diéta szerint

 

A-s vércsoport

A vércsoport diéta elmélete szerint az A típusúak szervezete  a növényi eredetű ételeket és elsősorban a gabonaféléket tudja hatékonyan feldolgozni.

Jótékony ételek:  húsok, tejtermékek, zöldségek, gyümölcsök, tojás, lazac, ponty, pisztráng, makréla, olajos magvak, zab, hüvelyesek, zöld tea.

Szükséges vitaminok, ásványi anyagok:  B12-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, vas, folsav, pantoténsav, bioflavonoidok.

 

B-s vércsoport

A B vércsoportú emberek szervezete a legendák szerint a hús és a tejtermékek felbontásához alkalmazkodott.

Jótékony ételek: tejtermékek, bárány, vadhús, gabonafélék, hüvelyesek, zöldségek, banán, papaja, ananász, szőlő, szilva, tojás, olívaolaj, gomba.

Szükséges vitaminok, ásványi anyagok:  B-vitaminok, E-vitamin

 

0-ás vércsoport

Az elbeszélések szerint az ősi vércsoporthoz tartoznak és a húsevők csoportjaként tartják őket számon.

Jótékony ételek: hal, marhahús, bárány,  máj, gyümölcsök (szilva, füge), zöldségek (brokkoli, paradicsom, kelkáposzta, hagymák, spenót), dió, tökmag.

Szükséges vitaminok, ásványi anyagok:  vas, C-vitamin, B-vitamin.

 

AB-s vércsoport

A vércsoport diéta elmélete szerint ez a vércsoport az A és a B tulajdonságait egyesíti.

Szükséges ételek: vörös és fehér húsok, halak, rizs, gyümölcsök (aszalt gyümölcsök nem ajánlottak), édesburgonya, fokhagyma, cékla, brokkoli, karfiol, padlizsán.

Szükséges vitaminok, ásványi anyagok:  C-vitamin, antioxidánsok