Étvágynövelő praktikákra nemcsak gyerekeknek, de felnőtteknek és idős embereknek egyaránt szüksége lehet. Fontos tudni, hogy az étvágytalanság mögött nem húzódik-e meg betegség vagy szervi elváltozás. Ilyen esetekben természetesen szakorvosi segítségre van szükség. Ha ezek ki vannak zárva, akkor sok esetben elegendő lehet néhány apró életmódbeli változtatás is ahhoz, hogy az étvágy visszatérjen vagy növekedjen. Fontos, hogy az evésnek nem szabad kényszerré válnia, természetesen kell jönnie. Aki szeretne mindent megtenni, hogy az étvágy jobb legyen, megpróbálhat néhány étvágynövelő tippet.
Étvágynövelő gyerekeknek
Gyermekek esetén fontos, hogy különbség legyen téve az étvágytalanság és a válogatás között. Ha csak válogatós a gyermek, egyszerűbb trükkök bevetésével sokszor meg is oldódik a probléma. Ha étvágytalan a gyermek, legelőször mindenképpen a gyermekorvost kell felkeresni, és átbeszélni a helyzetet. Általában egy vérkép már nagyjából sejteti, hogy van-e komolyabb gond a háttérben. Ha vitaminhiányt tapasztal, elő fogja írni a szükséges vitaminpótlást és időtartamát. Előfordul, hogy a gyermekorvos étkezési naplót is fog kérni, megnézi, hogy a gyermek mondjuk 7 nap alatt milyen ételeket fogyaszt, ebből sok minden kiderül számára. Van, amikor egy ilyen naplóból gyorsan megmutatkozik, hogy a lurkó sokat rágcsál napközben, eszeget, csipeget, ezért nem eszik normális ételt.
Étvágynövelő vitamin gyerekeknek
Ha a gyermekorvosnál kiderül, hogy csak vitaminhiány áll az étvágytalanság mögött, ami lehet akár C- vagy B-vitaminhiány, esetleg alacsony vasbevitel. Ezek pótlásával sok esetben meg is oldódhat vagy javulhat a helyzet és növekedik az étvágy. Több olyan vitamin is ismert, amelyek hiánytünetei között szerepel az étvágytalanság. Ezek:
- A-vitamin: sok esetben helytelen táplálkozás vagy a bélben jelentkező felszívódási zavar esetén hiányozhat
- B-vitaminok: az anyagcsere-folyamatokhoz, a tápanyagfeldolgozáshoz nélkülözhetetlen vitaminokról van szó. Egyszerű hasmenés vagy felszívódási zavar is kiválthatja hiányukat. A B12 szükséges a vörösvérsejtek képződéséhez, az egészséges vérképzéshez.
- C-vitamin: ezt az alapvető vitamint sokféleképpen be lehet vinni természetes módon is a szervezetbe, mint például citrusfélék, paradicsom vagy csipkebogyótea fogyasztásával.
C-vitaminok
A gyermekek részére patikákban kapható multivitamin-készítmények pontosan igazodnak a szervezet életkori igényeihez. Ha a gyermekorvos vitaminhiányt állapít meg, ezek az adott életkorhoz, testsúlyhoz optimális mértékben tartalmazzák a szükséges vitaminokat. (A Bethesda gyermekkórház honlapján bővebben: Mit tehetünk, ha gyermekünk étvágytalan? - Bethesda Gyermekkórház)
Étvágynövelő vitamin felnőtteknek
Felnőtteknél is jelentkezhet étvágytalanság. Számos ok húzódhat meg mögötte, de javarészt csak átmeneti problémáról van szó. Fontos a rostdús és vitamindús táplálkozás. A rostok segítik a gyomor bél motilitását. Ez hozzájárul az egészséges emésztéshez. Felnőtteknél gyakran stressz okozza a problémát, ebben az esetben az idegrendszer normál működését támogató vitaminok pótlása is szükségessé válhat. Az étvágy javítására meg lehet próbálni a különböző keserű gyógyteákat, a fehér üröm teát, az ánizs és édeskömény vagy borsmenta tartalmú étrendkiegészítőket. Vitaminok terén csakúgy, mint gyermekek esetén támogatható a szervezet B vitaminokkal, C vitaminnal.
Étvágynövelő időseknek
Idősebb korban természetes módon is csökken az étvágy, de van olyan helyzet, amikor kell valamit tenni az étvágy növelése érdekében. Fontos, hogy többször és kisebb adagokat kínáljon az idősebb személynek, az étel legyen kívánatos, kellemes fűszerezésű, ízletes. Ha az ételek „nyálcsordítóak”, az beindítja az emésztést segítő nedvek termelődését. Új fűszerrel, ízesítővel is lehet próbálkozni, akár a gyömbér vagy a Cayenne bors. Kakukkfű felhasználásával az ételekben pozitív hatást érhetünk el. Az étkezés előtt fél órával elfogyasztott gyógyteák is jótékonyak lehetnek a rossz étvágyra. A citromfű, borsmenta, fehér üröm a népi gyógyászatban régóta használatosak az étvággyal kapcsolatos gondok, az emésztési zavarok enyhítésére.
B12 étvágynövelő
A B12-vitamin nagyon fontos az idegszövetek egészségéhez, az agy megfelelő működéséhez és a vörös vérsejtek termelődéséhez egyaránt. Nagyobb mennyiség van belőle a húsfélékben, állati eredetű termékekben. Remek forrása lehet természetes bevitellel a marhahús, a sertéshús, a sonka, a baromfi, a bárány, halak, tejtermékek és a tojás.
A B12 vitamin hiányának tünetei között szerepelhet a depresszió, a zavarodottság, a memóriaproblémák, a kimerültség, emellett a székrekedés, az étvágyvesztés és a fogyás is. Csökkent étvágy esetén javasolt a pótlása akár B12-dús élelmiszereket fogyasztva, akár közvetlenül vitaminszedéssel.
B12-vitaminok
Étvágynövelő gyógynövények
Van néhány gyógynövény, melyek hozzájárulhatnak az emésztőrendszer egészségének fenntartásához, az étvágy javításához. A népi gyógyászat az alábbi gyógynövényeket ajánlja:
- borsmenta: jó hatással van az emésztésre
- kamillavirágzat: enyhébb gyomor és bélrendszeri panaszokra is fogyasztható
- fehér üröm: fokozza az epekiválasztást, segíti az emésztőnedvek termelését
A gyógyteák fogyasztása is körültekintést igényel, tartsa be az elkészítési útmutatókat és a fogyasztási javallatokat!
Étvágynövelő ételek
Ha teljesen természetes módon szeretne étvágyat növelni, érdemes a korábbi táplálkozási szokásokat átgondolni, a rossz beidegződéseket elhagyni. Kerülje a finomított cukrot és a két étkezés közötti állandó rágcsálást! Érdemes színes, izgalmas fogásokat tálalni és illatos fűszerekkel főzni, ezek is fokozhatják az étvágyat. A rostdús táplálkozás hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez és ezáltal a jobb közérzethez is. A vitaminban gazdag zöldségek, gyümölcsök bevitele is fontos, ízléses tálalással, rutin kialakításával igyekezni kell beépíteni az étrendbe.